Oświetlenie restauracji – jak stworzyć odpowiedni nastrój?

W restauracji najważniejsza jest oczywiście jakość serwowanych potraw, ale klient musi najpierw wejść do środka i chcieć tam zostać. Odpowiednie oświetlenie odgrywa tu bardzo ważną rolę, ponieważ pomaga zbudować nastrój i wpływa pozytywnie lub negatywnie na doświadczenia gości.

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz

Pierwsze wrażenie tworzą elementy takie jak kolor ścian, wybór odpowiedniej czcionki w menu. Elewację, szyld i drzwi trzeba oświetlić w sposób zgodny z charakterem i stylem lokalu. Drzwi wejściowe i szyld muszą być spójne z wizerunkiem lokalu, oferowanymi daniami oraz gustami grupy docelowej. Powinny zapraszać do wejścia, dlatego tek ważny będzie odpowiedni dobór oświetlenia, aby było wyraźne, a jednocześnie niezbyt intensywne.

Restauratorzy często inwestują w nowoczesne rozwiązania, takie jak inteligentny system przedmiotów połączony dobrej jakości Internetem, zabezpieczonym usługą VPN. Każdy właściciel lokalu wie, jak ważne jest również oświetlenie. Wewnątrz lokalu światło pomoże zaakcentować, na które elementy zwrócić uwagę gości. Oświetlenie powinno być intuicyjne, prowadzić w odpowiednie miejsca.

Oprócz wyboru natężenia światła trzeba też wziąć pod uwagę efektywność energetyczną lokalu. Żarówki w barach i restauracjach palą się właściwie przez cały dzień, co powoduje duże zużycie energii. Zastąpienie tradycyjnych źródeł światła lampami LED pozwoli zaoszczędzić ponad 50% przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia klimatyzacji, ponieważ oprawy te generują mniej ciepła.

Wszystkie żarówki, oprawy techniczne i dekoracyjne można zastąpić technologią LED bez większego problemu, a na rynku mamy niezliczoną wręcz ilość opcji. Oświetlenie LED pozwala na dużą oszczędność energii, obniżenie kosztów utrzymania i jest bardziej ekologiczne, ponieważ ma mniejszy wpływ na środowisko.

Oświetlenie do restauracji

Odpowiednie oświetlenie do każdego pomieszczenia

Konieczne jest również zadbanie o komfort pracowników – na przykład temperatura barwowa w kuchni powinna wahać się między 4000 a 6500 stopni Kelvina (K) przy 500 luksach (jednostki natężenia światła), a na korytarzach wystarczy 3500 K przy 100 luksach.

Strefa barowa to szczególny punkt, w którym goście czekają lub piją drinka wraz z drobną przekąską. Do oświetlenia tej przestrzeni potrzeba 100 luksów, choć trzeba będzie wyznaczyć obszary o większym natężeniu 300 luksów, takie jak miejsce pracy barmana przy kasie. Można również podświetlić przekąski lub wybrane butelki, jeśli gość ma z założenia zwrócić na nie uwagę.

W restauracjach typu fast food oświetlenie jest podstawowe i mniej atrakcyjne ze względu na szybkość i praktyczność obsługi. W restauracjach wyższej jakości koncepcja oświetlenia jest bardziej dopracowana i spersonalizowana, ponieważ intencją zazwyczaj jest, aby klient został w lokalu dłużej.

Jeśli specjalnością lokalu są śniadania, oświetlenie powinno być pobudzające, z dużą ilością naturalnego światła. Do restauracji specjalizującej się w kolacjach najlepsze będzie przyciemnione światło z podwieszonymi oprawami lub reflektorami, które pomogą wytworzyć bardziej intymną atmosferę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *