Jak podłączyć taśmę LED – krótki przewodnik

Jest to szczegółowy, kompleksowy przewodnik dotyczący montażu taśm LED dla majsterkowiczów, profesjonalistów i amatorów. Zawiera wszystko, co musisz wiedzieć o montażu taśm LED. Ten przewodnik omawia całą wiedzę, metody i uwagi, na które warto zwrócić uwagę. Wskazuje również na typowe błędy, które popełniłoby wiele osób. Instrukcja instalacji taśmy LED obejmuje przygotowanie podstawowej wiedzy, niezbędne materiały i narzędzia instalacyjne oraz rzeczywistą instalację krok po kroku. Sprawdź jak podłączyć Ledy, aby ich praca była długotrwała i bezproblemowa.

Jak podłączyć taśmę LED

Jak podłączyć Ledy?

Taśmy LED mają wiele zalet i bardzo szerokie zastosowanie. Działają na 12 V lub 24 V DC, czyli do ich zasilania wykorzystamy niskie i bezpieczne napięcie. Są elastyczne, aby tworzyć z nich różne kształty oświetlenia i można je zastosować nawet na zakrzywionych powierzchniach. Wykorzystując do ich montażu profil aluminiowy LED, jesteśmy w stanie tworzyć z nich również lampy oświetleniowe, bez widocznych poszczególnych punktów świetlnych.

Jak podłączyć Ledy

Taśmy Ledowe są przystosowane do cięcia i łączenia oraz posiadają dwustronną taśmę klejącą, dzięki czemu są bardzo łatwe do zainstalowania w zastosowaniach wewnętrznych lub zewnętrznych. Bez względu na to, czy chodzi o oświetlenie komercyjne, czy mieszkalne, białe taśmy LED doskonale nadają się do oświetlenia otoczenia, oświetlenia akcentującego lub oświetlenia zadaniowego. Do stworzenia wyjątkowej atmosfery często stosuje się także taśmy LED RGB, czy taśmy LED RGBW, czyli takie ze zmienną barwa światła. Do podłączenia wielokolorowych pasków niezbędny będzie oczywiście odpowiedni sterownik LED.

Podłączenie taśm LED

Ze względu na powyższe zalety, taśmy LED cieszą się coraz większą popularnością. Wielu użytkowników chce samodzielnie instalować paski LED, chcąc indywidualnie zrealizować wszystkie swoje pomysły. Będzie to łatwe po przeczytaniu naszego przewodnika instalacji taśmy LED.

Taśma LED COB Taśma LED SMD 3528 Taśma LED SMD 2835
Taśma LED COB
Taśma LED SMD 3528
Taśma LED SMD 2835

Taśma LED – jak podłączyć do zasilacza

Każda instalacja taśmy LED wymaga dobrania odpowiedniego zasilacza. Wybierając zasilacz LED do naszej instalacji, powinniśmy pamiętać o zachowaniu minimum 5% zapasu mocy, względem całej mocy taśmy. Zasilacz podłączamy przed taśmą i zasilamy głównym prądem o napięciu 230V. Pamiętaj o tym, że zasilacz powinien zapewniać odpowiednie napięcie i wystarczające natężenie prądu dla naszego paska świetlnego. Sprawdź „Jaki zasilacz do LED wybrać” w naszym kolejnym artykule.

Jak podłączyć taśmę LED

Podłączając zasilacz do taśmy LED, należy zwrócić uwagę na polaryzację (+, -). Połączenie między niewłaściwymi polaryzacjami może spowodować uszkodzenie diod LED. Taśmy LED 12V i 24V nie są przystosowane do prądu 230V. W żadnym wypadku nie powinniśmy podłączać ich bez zasilacza, ponieważ uszkodzimy diody i spalimy taśmę.

Zasilacz modułowy Zasilacz hermetyczny Zasilacz meblowy
Zasilacz modułowy
Zasilacz hermetyczny
Zasilacz meblowy

Podłączenie dwóch taśm LED do jednego zasilacza

Jeden zasilacz może zasilić dwie taśmy LED. Do połączenia dwóch pasków niezbędne będzie rozdzielenie zasilania. Należy pamiętać, że moc całkowita naszych taśm LED nie może przekraczać całkowitej mocy zasilacza, z zachowaniem odpowiedniego zapasu.

Podłączenie dwóch taśm LED

Taśma LED ze ściemniaczem

W celu regulacji jasności jednokolorowych taśm diodowych należy wykorzystać ściemniacz LED. Montujemy go między listwą LED a zasilaczem. Taśmy LED w wersji Mono mogą być obsługiwane bezprzewodowym pilotem, sterownikiem naściennym, czy nawet smartfonem. Pamiętajmy tutaj także o tym aby napięcie i maksymalne natężenie prądu nie przekraczały maksymalnej mocy sterownika.

Jak podłączyć taśmę LED RGB do zasilacza?

Do działania taśmy LED RGB wymagany jest odpowiedni sterownik RGB. Kontrolery RGB przejmują kontrolę nad wyborem barwy światła taśmy, a także pozwalają na zmianę jasności światła, czy wybór odpowiedniego trybu. Podobnie jest w przypadku taśmy LED RGBW, w którym wyjątkiem jest możliwość wybrania koloru białego. Sterownik RGB podłączamy najczęściej po zasilaczu, a przed samą taśmą LED.

Podłączenie taśmy LED RGB

Jak podłączyć wiele taśm LED do jednego zasilacza?

Zjawisko spadku napięcia w przypadku dłuższych odcinków taśm LED jest coraz częściej spotykane. Taśmy LED w większości sprzedawane są w 5-metrowych odcinkach i właśnie taką maksymalną długość możemy podłączyć do jednego zasilacza. Oczywiście ta reguła obejmuje tylko wersję 12V, w przypadku taśmy LED 24V możemy wydłużyć ten odcinek do 10 metrów. W momencie, kiedy chcemy podłączyć dłuższy odcinek taśmy LED, niezbędne będzie zasilanie z dwóch stron lub wpięcie się z zasilaczem pośrodku paska. Zachowując odpowiednie odległości od źródła zasilania, możemy wydłużyć naszą instalację nawet do kilkudziesięciu metrów.

Podłączenie taśmy LED

Cięcie taśmy LED

Cięcie taśm LED to najłatwiejsza rzecz przy całej instalacji. Każdy, kto potrafi używać nożyczek, z łatwością jest w stanie to zrobić. Linie cięcia są zaznaczone przez każdy możliwy do cięcia segment na taśmach LED. Większość popularnych taśm LED można przycinać co trzy lub sześć diod LED.

Cięcie taśmy LED powinno odbywać się dokładnie wzdłuż linii cięcia, co zapewnia, że ​​oba końce tnące taśmy mają wystarczającą wielkość miedzianych podkładek. Puszki miedziane działają jako baza lutownicza do lutowania połączeń lub jako punkty połączeń dla nielutowanych złączek LED.

Podczas cięcia można wyraźnie zobaczyć znaki biegunowości elektrycznej + i – w przypadku jednokolorowych taśm. W taśmach LED RGB i RGBW będą jeszcze oznaczenia, G (zielony), R (czerwony), B (niebieski), WW (ciepły biały), CW (zimny biały).

Cięcie taśmy LED

Montaż taśm LED

Jak podłączyć taśmę LED i odpowiednio ją zamontować? Istnieją dwa sposoby montażu taśm LED. Jednym sposobem jest użycie dwustronnej taśmy 3M, a drugim użycie wsporników montażowych.

Montaż taśm LED

  • Odklej i przyklej paski LED przy użyciu dwustronnej taśmy

Używanie dwustronnej taśmy klejącej do montażu paska LED jest najczęściej stosowaną techniką Aby to zrobić, wystarczy zdjąć warstwę ochronną taśmy, a następnie przykleić ją do powierzchni montażowej. Pamiętajmy o tym, że nie należy kleić taśmy bezpośrednio do ściany lub sufitu. Zawsze należy robić to na odpowiednio odprowadzającą ciepło powierzchnię. Możemy wykorzystać do tego płaskownik aluminiowym, lub dedykowane do tego profile aluminiowe do taśm LED.

Profil LED nawierzchniowy Profil LED wpuszczany Profil LED kątowy
Profil LED nawierzchniowy
Profil LED wpuszczany
Profil LED kątowy

  • Stosowanie listew mocujących

Innym sposobem montażu taśm LED jest użycie specjalnych uchwytów. Ta metoda instalacji jest najczęściej stosowana w przypadku taśmy LED IP65 i IP68, która jest osłonięta silikonem z obu stron. Uchwyty w żaden sposób nie ograniczają pola świecenia taśmy, a są bardzo wygodnym rozwiązaniem, kiedy instalujemy taśmę LED na zewnątrz budynku.

Po przeczytaniu tego poradnika instalacji taśmy LED możesz zainstalować paski ledowe jak profesjonalista. W przypadku jakichkolwiek innych pytań prosimy o kontakt. Zawsze służymy pomocą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *