Taśma LED na schody i montaż oświetlenia schodowego

Wybór oświetlenia na schody nie jest prostym zadaniem. Dotyczy to zarówno domów i mieszkań, jak i biur, hal przemysłowych, szkół i uczelni. Chcąc zagłębiać się bardziej w temat, warto zwrócić uwagę na to, że odpowiednio dobrane światło może przyczynić się do wyeksponowania zalet danego wnętrza oraz zbudowania nastroju. Oprócz tego, pełni też rolę funkcjonalną. W toaletach lub przy toaletkach stojących w sypialniach oświetlenie będzie pozwalało na właściwe wykonanie makijażu. W sklepie może przyczynić się do lepszego wyeksponowania towarów. Jak widzisz, odpowiedni dobór oświetlenia ma ogromne znaczenie. Nie inaczej jest w przypadku oświetlenia schodów. Dlatego zachęcamy Cię do przeczytania naszego artykułu. Dowiesz się z niego, czy LED na schodach jest dobrym rozwiązaniem, a także, o czym należy pamiętać, decydując się na montaż oświetlenia schodowego.

Taśma LED na schody

LEDy na schody – jaki rodzaj oświetlenia wybrać?

Jednym z lepiej oświetlonych miejsc – czy to w domu, czy innym dowolnym miejscu powinny być bez wątpienia schody. Na szczęście obecny rynek pozwala na dopasowanie oświetlenia schodów do wystroju, miejsca montażu i panujących tam warunków. Wśród propozycji dostępne są halogeny. Jednak nie da się ukryć, że jest to opcja, która może skutkować wysokim zużyciem energii. Optymalnym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie wykorzystanie technologii LED. Taśma LED na schodach czy energooszczędne oprawy charakteryzuje się większą efektywnością świecenia. Co ciekawe, diody LED mogą być nawet 10 razy wydajniejsze, w porównaniu z wcześniej wspomnianymi halogenami. Jednocześnie emitują znacznie mniej ciepła. Dlatego LED na schodach jest dziś najlepszym i najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem.

Jak podświetlić schody? Zalety wykorzystywania technologii LED

Dlaczego warto wybrać oświetlenie LED na schody? Między innymi dlatego, że jest to rozwiązanie energooszczędne. A także wyróżniające się wyjątkowo długą żywotnością. Jest jeszcze jeden powód, który zdecydowanie przemawia za tą technologią. Mianowicie, nowoczesne taśmy LED na schodach pozwalają na osiągnięcie wprost doskonałych efektów wizualnych. Zastanawiasz się więc zapewne, jakie taśmy Ledowe na schody wybrać. W dalszej części naszego artykułu znajdziesz opisane dwa rozwiązania, które są dziś najczęściej stosowane.

Jak podświetlić schody

Taśma LED na schodach – zamontowana z boku czy pod stopniami?

Taśmy LED na schody montowane mogą być na ścianie lub bezpośrednio na stopniach. Do największych zalet tego rozwiązanie można zaliczyć efektowny wygląd, ale także zmniejszenie ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. Jest to wyjątkowo bezpieczny sposób na oświetlenie schodów. Obecnie można znaleźć w sieci opinie, że taśma LED na schodach jest dość stonowana i nudna. Jednak nic bardziej mylnego. Boczne taśmy Ledowe na schody mogą być efektywne i wyglądać niezwykle efektownie. Wszystko bowiem zależy od tego, jaką masz wizję aranżacyjną. Ledy na schodach są niezwykle ciekawym i interesującym rozwiązaniem. Mogą sprawić, że nie tylko będziesz bezpieczniejszy, poruszając się nocą po swoim mieszkaniu, ale będą również wyjątkowym elementem dekoracyjnym.

Listwy LED na schody

Listwy LED na schody – montaż pod stopniami

Montowanie taśm LED przy ścianie lub bezpośrednio na stopniach nie jest dziś jedynym rozwiązaniem. Warto wspomnieć jeszcze o możliwości montażu taśmy LED pod stopniami. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie tutaj taśmy LED COB, która zapewni w pełni jednolitą i bezpunktową linię światła. Zamocowana w odpowiednim profilu, będzie mogła zostać zamontowana nawierzchniowo lub we wcześniej przygotowanym otworze. Warto też zastanowić się nad jej barwą światła. Najczęściej taśma LED na schody wybierana jest w neutralnym odcieniu i temperaturze 4000K. Dzięki temu padające na schody światło nie zmienia ich faktycznego odcienia ani koloru.

Taśma LED COB 9W 12V 900lm ciepła - 1 metr Taśma LED COB 9W 12V 900lm neutralna - 1 metr Taśma LED COB 9W 12V 900lm zimna - 1 metr
Taśma LED COB 9W 12V 900lm ciepła – 1 metr
Taśma LED COB 9W 12V 900lm neutralna – 1 metr
Taśma LED COB 9W 12V 900lm zimna – 1 metr

19,90 zł

19,90 zł

22,90 zł

Taśma LED na schody z czujnikiem ruchu

Nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się taśmy LED pod schodami, czy zamontowane wzdłuż nich, zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku możliwe jest wybranie oświetlenia z czujnikiem ruchu. Dzięki temu rozwiązaniu jesteś w stanie całkowicie zautomatyzować pracę swojego oświetlenia. Jest to niezwykle cenny punkt, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę obecnie panujące trendy. Co więcej, taśma LED na schody z czujnikiem ruchu jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które do zera eliminuje konieczność włączania oraz wyłączania światła. Oprócz mieszkań, czujniki ruchu na schodach bardzo dobrze sprawdzą się w pubach, restauracjach czy hotelach.

Sterownik schodowy Fala RL-STEP-01 z czujnikami ruchu Sterownik schodowy Fala RL-STEP-02 z pilotem Sterownik schodowy Fala 28-kanałów z czujkami ruchu
Sterownik schodowy Fala RL-STEP-01 z czujnikami ruchu
Sterownik schodowy Fala RL-STEP-02 z pilotem
Sterownik schodowy Fala 28-kanałów z czujkami ruchu

249,90 zł

299,90 zł

349,90 zł

Montaż oświetlenia schodowego – czy można zrobić to samodzielnie?

Odpowiedź na pytanie zawarte w nagłówku tego akapitu wcale nie jest tak prosta, jakby mogło się wydawać. Dlaczego? Ponieważ wszystko zależy od tego, czy pytasz o sam montaż taśm LED na schodach, czy o przygotowanie całej instalacji elektrycznej. Jeśli chodzi o montaż oświetlenia schodowego, to zadanie jest faktycznie dość proste. Wystarczy podstawowa wiedza o elektryce, aby tego dokonać bez pomocy fachowców. Sprawa się jednak komplikuje, gdy chcesz przygotować instalację do oświetlenia schodów. W przypadku podświetlenia każdego stopnia zasilanie powinno być przy każdym z nich. Jeśli jednak zdecydujesz się na boczne oświetlenie schodów, wystarczą jedynie gniazda zasilające zamontowane na szczycie oraz na dole schodów. Podobnie jest z włącznikami. One również powinny być w tych dwóch miejscach. Warto pamiętać o tym, aby doprowadzenie instalacji powierzyć specjalistom, którzy mają odpowiednie uprawnienia. Montaż samych listw LED na schodach można natomiast wykonać samodzielnie.

Montaż oświetlenia schodowego

Ledy w schodach – jakie akcesoria będą potrzebne

Zanim podejmiesz się zadania, jakim jest montaż oświetlenia schodów, zadbaj o to, aby kupić wszystkie niezbędne akcesoria. Co może się przydać? Między innymi:

  • Sterownik schodowy LED
  • Taśmy LED o wymaganej długości
  • Czujniki schodowe;
  • Zasilacz – niezbędny do podłączenia taśmy LED 12V i 24V;
  • Przewody instalacyjne o odpowiednim przekroju
  • Profile przeznaczone do montażu taśm LED

Przygotowanie się do montażu taśmy LED na schodach wymaga zaopatrzenie się w dobrej jakości produkty. Pamiętaj, że niezwykle ważny będzie również sam projekt, który pozwoli Ci na stworzenie podświetlenia schodów, gdzie wszystkie przewody instalacyjne są niewidoczne. Oczywiście warto zwrócić uwagę, że taśmy LED na schody to nie jedyny sposób na oświetlenie tego ciągu komunikacyjnego. Na rynku dostępne są także różnego rodzaju kinkiety na schody i klatkę schodową. W przypadku oświetlenia schodów dużym zainteresowaniem cieszą się także oprawy schodowe. Nie da się jednak ukryć tego, że to taśma LED na schody z czujnikiem ruchu jest rozwiązaniem wybieranym coraz częściej. Zwłaszcza z uwagi na fakt, że taśmy idealnie wręcz pasują do nowoczesnych wnętrz.

Profil LED pod schody – czy jest niezbędny?

Czy profil LED pod schody jest rozwiązaniem koniecznym? To pytanie może się pojawić, gdy będziesz planował montaż taśmy LED na schodach. Akcesoria te powstały w wyniku stale rozwijającego się trendu, gdzie taśmy LED są coraz częściej wybierane na schody, ale również w wielu innych projektach. Profile do taśm LED wykonane mogą być zarówno z aluminium, jak i wysokiej jakości PVC. Do czego służą? Ich podstawowym zadaniem jest ochrona taśm oraz zwiększenie ich możliwości montażowych. Jednocześnie wykorzystywane metody produkcji oraz dbałość o najmniejsze nawet detale sprawia, że pełnią one również rolę ozdobną.

Profil LED nawierzchniowy Profil LED wpuszczany Profil LED kątowy
Profil LED nawierzchniowy
Profil LED wpuszczany
Profil LED kątowy

W zależności od tego, jaki rodzaj profili wybierzesz, mogą one być montowane w sposób niewidoczny, lub stanowić element dekoracyjny. Wszystko zależy od tego, jaką masz wizję wystroju klatki schodowej. Wykorzystanie profili to również kwestia bezpieczeństwa. Dzięki nim Ledy na schodach chronione są m.in. przed kurzem i wilgocią. Dodatkowym plusem jest fakt, że nie musisz przy wymianie taśm męczyć się z klejem, który zostanie na schodach. Jak widzisz, profile są rozwiązaniem, które niesie za sobą niemalże same plusy i są praktycznie niezbędne przy montażu każdej taśmy LED na schodach.

Profil LED pod schody

Taśma LED na schody i wybór odpowiedniego zasilacza

Technologia LED pozwala na dość duże oszczędności energii, które przekładają się na zmniejszenie rachunków za prąd. Jej wykorzystanie, to także sposób na stworzenie niezwykłych i jedynych w swoim rodzaju kompozycji świetlnych. W przypadku decyzji o montażu taśmy LED na schodach wymagane jest jednak wykorzystanie zewnętrznego komponentu zasilającego. Zasilacz LED to element niezbędny przy każdej instalacji oświetlenia schodowego 12V lub 24V. Jego moc oraz napięcie zasilające powinno być indywidualnie dobrane w zależności od pobieranej mocy i długości instalacji. Pamiętaj, że w przypadku montażu taśmy LED na schodach, zasilanie powinno być doprowadzone równolegle do każdego stopnia. Pozwoli to ograniczyć spadki napięcia i zachować stabilny i jednolity strumień światła na całej ich długości.

Zasilacz modułowy Zasilacz hermetyczny Zasilacz dopuszkowy
Zasilacz modułowy
Zasilacz hermetyczny
Zasilacz dopuszkowy

Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego zasilania, sprawdź nasz artykuł „Jaki zasilacz do LED wybrać?”.

Taśma LED pod schody

Sterowanie oświetleniem schodów i sterownik kaskadowy

Kolejno włączające się oświetlenie przy stopniach schodowych to niezwykle efektowne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się we współczesnych projektach. Sterownik schodowy LED umożliwia stworzenie kaskady po kolei włączającego się podświetlania stopni. Ponadto kolejność włączania się oświetlenia zależna jest od tego, czy akurat dana osoba wchodzi, czy schodzi po schodach. Do wyboru są zarówno wersje manualne, jak i automatyczne, czyli takie z czujnikiem ruchu. W zależności od wybranego modelu sterownika może on być kontrolowany za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub przełączników znajdujących się na obudowie urządzenia. Dostępne są również takie, w których dostępna jest możliwość zmiany trybu pracy w zależności od pory dnia.

Sterownik schodowy LED S2 Standard - równocześnie Sterownik schodowy LED S19-S Standard Fala świetlna Sterownik schodowy Omega Exclusive sterowany aplikacją
Sterownik schodowy LED S2 Standard – równocześnie
Sterownik schodowy LED S19-S Standard Fala świetlna
Sterownik schodowy Omega Exclusive sterowany aplikacją

493,00 zł

658,00 zł

1319,00 zł

Taśmy Ledowe na schody czyli efektowne oświetlenie klatki schodowej

LEDy na schodach mają bardzo dużo zalet. Choć istnieją inne rozwiązania, takie jak np. kinkiety, to jednak coraz częściej wybierane są właśnie taśmy LED, które doskonale pasują do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych i glamour. Sprawdzają się także we wnętrzach klasycznych. Pełna dowolność względem miejsca montażu taśmy LED na schodach oraz możliwość jej zintegrowania z czujnikami ruchu dodatkowo podkreśla walory tej oferty. Chociaż taśmy LED zamontowane pod schodami lub wzdłuż nich nie są najbardziej energooszczędną formą oświetlenia, to z pewnością stanowią jedno z najbardziej efektownych rozwiązań. Zamontowane w odpowiednich profilach, nie nagrzewają się tak szybko i są zabezpieczone przed kurzem i wilgocią, przez co są w stanie bezawaryjnie pracować nawet przez wiele lat.