Jakie oświetlenie wybrać do domowego akwarium?

Dobór odpowiedniego oświetlenia do akwarium jest bardzo ważne aby zapobiec stresowi rybek spowodowanemu brakiem lub nadmiarem światła. Stres może spowodować, że ryby będą chorować lub nie rozwiną się prawidłowo. Podpowiadamy zatem, jakie żarówki najlepiej wybrać do domowego akwarium.

Oświetlenie a gatunek ryb

Nasze domy stają się coraz bardziej nowoczesne. Dbamy o każdy szczegół, inteligentne urządzenia połączone siecią internetową i chronione usługą VPN, asystenci głosowi, automatyka domowych sprzętów. Warto poświęcić również chwilę, by dobrać odpowiedni rodzaj oświetlenia do akwarium.

Rodzaj światła powinien w pewnym stopniu zależeć od rodzaju ryb, które zamieszkują akwarium. Gatunki z zalesionych rzek w swoim naturalnym środowisku nie mają bezpośredniego światła i wystarczy oświetlanie akwarium przez mniej godzin niż w przypadku innych gatunków. Ryby pochodzące z regionów tropikalnych lub płytkich raf potrzebują natomiast promieni słonecznych przez wiele godzin dziennie do życia i rozwoju, podobnie jak rośliny wodne.

W przypadku koralowców konieczne jest również stosowanie świateł aktynicznych. Emitowane przez nie światło po niebieskiej stronie widma ma długość fali, która jest łatwo absorbowana przez koralowce i ich symbiotyczne glony podczas fotosyntezy. Są to światła o małej intensywności, dlatego zazwyczaj łączy się je z innymi mocniejszymi światłami.

Jakie żarówki wybrać?

W mieszkaniu w nocy rzadko kiedy panuje całkowita ciemność, dlatego też w akwariach najczęściej stosowane jest oświetlenie typu LED, które jest dość niedrogie i wystarcza, by ryby zachowały orientację. Najpopularniejsze są świetlówki fluorescencyjne, dostępne w dwóch rodzajach: tradycyjne T8 (grube) oraz T5, które są najnowocześniejsze (cienkie), ale trudniejsze do znalezienia w sklepach. Oba są ogólnie dostępne w tej samej temperaturze barwowej, ale T5 zapewniają więcej światła w stosunku do ilości zużywanych watów.

Lampy akwariowe, które dają najjaśniejsze światło to lampy metalohalogenkowe. Są bardzo cenione w akwariach rafowych, ponieważ ich światło odbija się w sposób zbliżony do słońca na wodzie i zapewnia wystarczającą ilość światła dla wymagających koralowców, małży i ukwiałów. Cena jest dość wysoka i wymagają urządzenia niezbędnego do ich zainstalowania, specyficznie dobranego dla każdego napięcia (od 70 do 1000 watów na żarówkę). Są też bardzo delikatne, a szkła nie należy dotykać palcami.

Sam rodzaj żarówek nie jest tak istotny jak intensywność czy kolor. Najbardziej ekonomiczne są żarówki żarowe, które dają żółte światło i stymulują wzrost glonów, ale wydzielają też zbyt dużo ciepła, stąd zalecane są głównie do małych akwariów kulkowych. W akwariach nie powinno się bowiem stosować lamp o temperaturze barwowej poniżej 5500ºK, ponieważ sprzyjają rozwojowi glonów.

Do akwariów słodkowodnych z roślinami najlepiej wybrać żarówki o temperaturze od 5500 do 6500ºK. 10 000K daje bardzo intensywne białe światło o niebieskawym odcieniu i będzie doskonałe do raf lub głębszych akwariów słodkowodnych. Dla bardzo głębokich akwariów i ryb głębinowych sprawdzą się światła o temperaturze 20 000ºK, które emitują bardzo silne i niebieskie światło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *