Świetlówka LED – podłączenie i instalacja

Świetlówki LED są najczęściej wybieranym źródłem światła dla wielu obiektów komercyjnych poszukujących jasnych, wydajnych rozwiązań oświetleniowych. Tuby LED zostały zaprojektowane tak, aby były niezawodną i ​​energooszczędną alternatywą, przez co ich zastosowanie pozwala zaoszczędzić na kosztach energii w porównaniu do tradycyjnych świetlówek. Świetlówka LED i jej podłączenie również nie stanowi ogromnego wyzwania. Podłączenie świetlówki LED zależy głównie od jej rodzaju, bo obecnie do dyspozycji mamy świetlówki zasilane jednostronnie lub dwustronnie. W naszym artykule dowiedzą się Państwo jak podłączyć świetlówkę LED, a także jak zamiana świetlówki na LED wpływa na podłączenie samej oprawy świetlówkowej.

Podłączenie świetlówki LED

Jak podłączyć świetlówkę LED?

Świetlówki LED możemy podłączyć w starej oprawie, jak i wykorzystać do tego dedykowane rozwiązania. Najpierw jednak powinniśmy zastanowić się nad rodzajem świetlówki, którą będziemy potrzebować. Obecnie na rynku dostępne są świetlówki LED T5 i T8. Są to najpopularniejsze modele, które spotkamy w większości obiektów. Schemat podłączenia świetlówki LED T8 i T5 nie różni się zbytnio od siebie. Pierwsze, od czego powinniśmy zacząć to zasilanie świetlówek LED. W odróżnianiu od swoich tradycyjnych zamienników nie potrzebują one dodatkowych akcesoriów takich jak startery czy dławiki. Świetlówka LED i jej zasilanie polega na podłączeniu bezpośrednio do niej prądu o napięciu 230V. Teraz w zależności od wersji świetlówki:

  • Świetlówki LED zasilane jednostronnie – tutaj przewód fazowy i neutralny podłączamy z jednej strony świetlówki, natomiast drugi trzonek stanowi wyłącznie za jej uchwyt.
  • Świetlówki LED zasilane dwustronnie – jest to coraz rzadziej spotykany rodzaj świetlówek, w których przewód fazowy podłączamy z jednej strony świetlówki, z drugiej natomiast podłączamy przewód neutralny.

Świetlówka LED zasilanie

Świetlówka LED – jak podłączyć do starej oprawy

Podłączenie świetlówek LED może odbyć się również w tradycyjnych oprawach. Przy takiej instalacji powinniśmy jednak wziąć pod uwagę wiele kwestii. Podłączenie świetlówki LED do zwykłej oprawy zawsze wymaga pewnej jej modernizacji. Tradycyjne oprawy świetlówkowe mają dławiki oraz startery, które powinny zostać usunięte w momencie instalowania w nich świetlówek LED. Wtedy przewód fazowy i neutralny powinniśmy podłączyć bezpośrednio do gniazd świetlówkowych, omijających przy tym wszystkie dodatkowe akcesoria. Teraz w przypadku świetlówek LED jednostronnie zasilanych, oba przewody podłączamy do jednego gniazda. Wybierając świetlówki LED dwustronnie zasilane, przewód fazowy podłączamy do jednego gniazda, natomiast do drugiego instalujemy przewód neutralny.

Podłączenie świetlówki do starej oprawy

Podłączenie świetlówki LED i jej mocowanie

Wiedząc już jak podłączyć świetlówkę LED przechodzimy do samego włożenia jej w gniazda T8. Teraz ważne jest, aby w przypadku świetlówek LED jednostronnie zasilanych nie pomylić strony montażu. Świetlówki LED z jednostronnym zasilaniem mają jeden trzonek, przystosowany do zasilania i właśnie tę stronę powinniśmy włożyć do gniazda podłączonego do prądu. W przypadku podłączenia świetlówek LED zasilanych dwustronnie możemy zrobić to dowolnie, ponieważ prąd 230V jest przemienny. Oprawy świetlówkowe są obecnie dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach, przez co nie opłaca się w większości przypadków modernizować zwykłych opraw. Warto je również wymienić ze względu na jakość gniazd świetlówkowych, które po długiej pracy ze starterami, szybko ulegały degradacji.

Podłączenie świetlówki i jej mocowanie

Zamiana świetlówki na LED – krok po kroku

Nasz poradnik poniżej szczegółowo opisuje kroki, które należy podjąć, aby samemu podłączyć świetlówki LED. Jest to krótki schemat podłączenia świetlówki LED w tradycyjnej oprawie. Jeśli nie masz pewności, czy możesz to zrobić samodzielnie, radzimy skonsultować się z wykwalifikowanym elektrykiem, lub ze specjalistami z naszego sklepu internetowego.

Zamiana świetlówki na LED

Odłącz zwykłą świetlówkę

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć przed wymianą, jest odłączenie oprawy oświetleniowej od zasilania. Próba wymiany świetlówki pod napięciem może spowodować porażenie prądem. Po odłączeniu zasilania możemy bezpiecznie wyjąć zwykłą świetlówkę z gniazda.

Ostrożnie obchodź się ze świetlówkami. Zawierają one niewielkie ilości rtęci, która, chociaż nie jest szkodliwa podczas normalnego użytkowania, może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie w przypadku przypadkowego ich stłuczenia. Umieść starą świetlówkę na płaskiej powierzchni tak, aby nie przeszkadzała w późniejszych pracach.

Sprawdź podłączenie świetlówki i usuń stateczniki

Oprawy fluorescencyjne zawierają stateczniki jednego z dwóch typów: elektroniczne lub magnetyczne. Jeśli nie masz pewności, jaki typ statecznika znajduje się w oprawie oświetleniowej, posłuchaj słabego brzęczenia lub poszukaj migotania światła. Jeśli to widzisz lub słyszysz, prawdopodobnie jest to statecznik magnetyczny. Alternatywnie, zrób zdjęcie światła (gdy jest włączone) za pomocą smartfona. Jeśli uzyskany obraz ma czarne paski lub paski w poprzek, oznacza to, że światło zawiera statecznik magnetyczny. W przypadku kiedy obraz jest wyraźny, jest to statecznik elektroniczny.

Zamiana świetlówek na LED

W momencie kiedy oprawa zawiera statecznik elektroniczny, należy go zdemontować, aby zapobiec uszkodzeniu świetlówki LED. Odłącz przewody od jednostki balastowej. Zdejmij urządzenie i podłącz luźne przewody, aby utworzyć obwód. Upewnij się, że połączenia są bezpieczne i izolowane.

W zależności od oprawy i świetlówki będziesz musiał albo całkowicie usunąć lub ominąć statecznik magnetyczny, albo po prostu zdjąć rozrusznik (mała jednostka w oprawie). Wiele świetlówek LED jest obecnie pakowanych z zapłonnikiem LED, aby ułatwić instalację. Jeśli musisz ominąć balast, radzimy skonsultować się z profesjonalnym elektrykiem.

Podłączenie świetlówki LED

Ostrożnie podłącz nową świetlówkę LED do oprawy. Upewnij się, że przewody w wyposażeniu pasują do tego rodzaju świetlówki. Podłączenie świetlówki LED jednostronnie zasilanej wymagać będzie dwóch przewodów podłączonych do jednego gniazda. Dwustronnie zasilane świetlówki będą miały po jednym przewodzie, podłączonym do każdego z gniazd.

Świetlówka LED 60cm Świetlówka LED 120cm Świetlówka LED 150cm
Świetlówka LED 60cm
Świetlówka LED 120cm
Świetlówka LED 150cm

Podłącz ponownie świetlówki do zasilania

Przed włączeniem lampy świetlówkowej, upewnij się, że wszystkie kroki zostały dokładnie sprawdzone i nie ma luźnych przewodów. Włącz światło i sprawdź, czy działa prawidłowo.

Świetlówki LED jak podłączyć

Świetlówki LED nie powinny migotać ani buczeć. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, ponownie odłącz lampę od zasilania i wykonaj powyższe kroki. Jeśli nie możesz określić przyczyny zakłóceń, skontaktuj się z elektrykiem.

Oprawa świetlówkowa IP65 Oprawa rastrowa Belka świetlówkowa
Oprawa świetlówkowa IP65
Oprawa rastrowa
Belka świetlówkowa

Pozbądź się starych świetlówek

Ze względu na niewielkie ilości rtęci, które zawierają zwykłe świetlówki, nie można wyrzucać ich do zwykłych śmietników. W przypadku nieprawidłowej utylizacji rtęć zawarta w zwykłych świetlówkach może niekorzystnie wpływać na środowisko naturalne. Zawsze wyrzucaj świetlówki do miejsc z odpadami elektronicznymi. W przypadku świetlówek LED ich utylizacja jest znacznie łatwiejsza, ponieważ nie zawierają rtęci.