Jak oświetlić ogród w 2022 roku?

Odpowiednie oświetlenie ma na celu przede wszystkim podkreślić walory Twojego ogrodu. Wszystkie ogrody, bez względu na wielkość, mają różne cechy i będą dobrze oświetlone tylko wtedy, gdy weźmiemy je wszystkie pod uwagę. Oświetlenie ogrodu powinno być uzupełnieniem jego projektu, a także pozwolić na jego dłuższe użytkowanie nawet po zmroku. Projektując oświetlenie w ogrodzie, powinniśmy się przede wszystkim zastanowić nad odpowiednim rozmieszczeniem lamp. Niezwykle ważny będzie tutaj również styl, jaki chcielibyśmy utrzymać na naszej posesji. Jak oświetlić ogród, rośliny i drzewa w ogrodzie? Gdzie i kiedy potrzebujesz oświetlenia? Stwórz razem z nami plan oświetlenia ogrodu dostosowany do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Oświetlenie ogrodu

Lampy w ogrodzie aranżacje

Wybierając lampy ogrodowe LED do Twojego ogrodu, powinieneś wiedzieć, że mają one ogromny wpływ na jego wygląd. Odpowiednio doświetlony ogród będzie również znacznie bardziej użyteczny podczas wieczornych spacerów, przyjęć czy zabaw z dziećmi. Projekt oświetlenia ogrodu zacząć powinniśmy od odpowiedniego rozplanowania ilości oraz miejsca montażu lamp. Będzie to idealna okazja, aby dodać stylu i pionierskiego wyglądu do Twojego ogrodu, budując w nim indywidualną atmosferę.

LAMPA OGRODOWA STOJĄCA REVOR 50CM 1XGU10 CZARNA LAMPA OGRODOWA STOJĄCA SANTA 80CM 1XE27 CZARNA LAMPA OGRODOWA STOJĄCA CLARK 12W 80CM CZARNA
LAMPA OGRODOWA STOJĄCA REVOR 50CM 1XGU10 CZARNA
LAMPA OGRODOWA STOJĄCA SANTA 80CM 1XE27 CZARNA
LAMPA OGRODOWA STOJĄCA CLARK 12W 80CM CZARNA

99,90 zł

139,90 zł

139,90 zł

Jeśli jesteś świadomy architektury swojego domu i wystroju swojego wnętrza, oświetlenie ogrodowe z pewnością może być idealnym dodatkiem do oświetlenia wnętrza. Bardzo dobrym pomysłem w takich przypadkach jest plan oświetlenia sięgający nie tylko naszego domowego wnętrza, ale wychodzący również na balkon, taras i właśnie ogród. Decydując się na nowoczesne oświetlenie ogrodu lub te bardziej w klasycznym stylu warto nawiązać do wnętrza domu i postarać się, aby były to dwa współgrające ze sobą plany.

KINKIET ELEWACYJNY MIKA 2XGU10 OKRĄGŁY CZARNY KINKIET ELEWACYJNY LITEK 2XGU10 CZARNY KINKIET ELEWACYJNY KORTI 2XGU10 CZARNY
KINKIET ELEWACYJNY MIKA 2XGU10 OKRĄGŁY CZARNY
KINKIET ELEWACYJNY LITEK 2XGU10 CZARNY
KINKIET ELEWACYJNY KORTI 2XGU10 CZARNY

46,66 zł

41,00 zł

42,90 zł

Pamiętaj, że oświetlenie ogrodowe nie tylko świetnie wygląda, ale także zapewnia bezpieczeństwo. Wykorzystując lampy ogrodowe stojące, czy halogen solarny możesz oświetlić krawędzie tarasu lub balkonu, drzwi, ścieżki i chodniki lub dowolny inny obszar. Projektując oświetlenie ogrodu, powinniśmy zawsze pamiętać, o tym, że jego wygląd powinien łączyć się z funkcjonalnością i zapewnić odpowiednie oświetlenie do najważniejszych stref naszego ogrodu.

Lampy w ogrodzie aranżacje

Jaki kabel do oświetlenia ogrodu?

Oświetlenie ogrodowe oferuje nam mnóstwo korzyści. Może oświetlić drogę do drzwi wejściowych, pomoże Ci zobaczyć, kto dzwoni w nocy i odstraszyć ewentualnych włamywaczy. Odpowiednie oświetlenie zewnętrzne pozwala w pełni wykorzystać taras w ciepłe letnie wieczory i może stworzyć oszałamiające efekty wizualne światła i cienia wśród roślin, krzew czy drzew. Niezwykle ważne w przypadku oświetlenia ogrodu, będzie również odpowiednie podłączenie i zaplanowanie biegnącej instalacji przyłączeniowej.

Oświetlenie ogrodowe można zasilać z zewnętrznej rozdzielnicy, czy hermetycznej skrzynki. Oczywiście przy podłączeniu nie można zapomnieć o zastosowaniu odpowiedniego bezpiecznika, który ochroni naszą instalację przed przypadkowym spięciem czy uszkodzeniem. Po wyjściu na zewnątrz oświetlenie ogrodowe należy zasilać za pomocą trzyżyłowego przewodu przystosowanego do instalacji zewnętrznych i przeznaczonego do montażu naziemnego. Kabel powinien być odpowiednio zabezpieczony i mieć grubość minimum 1,5 mm².

Oświetlenie elewacji

Montując lampy ogrodowe i podłączając je do instalacji, upewnij się, że są odporne na warunki atmosferyczne oraz odpowiednie do użytku na zewnątrz. Wszystkie oprawy oświetleniowe zewnętrzne powinny mieć klasę szczelności minimum IP44 i być odporne na działanie pyłu, kurzu czy wilgoci.

Jak oświetlić ogród bez prądu?

Lampy ogrodowe, które mogą świecić bez prądu, są dziś coraz chętniej wybierane w wielu aranżacjach. Nie każdy z właścicieli dużych czy mniejszych ogrodów chciałby przeciągać przez nie długie przewody instalacyjne. Lampy ogrodowe solarne są odpowiedzią na obecne zapotrzebowanie rynku i pozwalają na oświetlenie ogrodu bez prądu. Lampa ogrodowa z panelem solarnym pozyskuje energię niezbędną do pracy z promieni słonecznych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ale również niezwykle oszczędne, ponieważ prócz kosztów zakupu lamp ich praca jest całkowicie darmowa.

LAMPA OGRODOWA STOJĄCA MERIDA SOLARNA 3W 50CM Z CZUJNIKIEM KINKIET OGRODOWY SOLARNY LED SOLARIS 3 5,5W LAMPA OGRODOWA SOLARNA LED SOLARIS 3S 5,5W
LAMPA OGRODOWA STOJĄCA MERIDA SOLARNA 3W 50CM Z CZUJNIKIEM
KINKIET OGRODOWY SOLARNY LED SOLARIS 3 5,5W
LAMPA OGRODOWA SOLARNA LED SOLARIS 3S 5,5W

159,00 zł

131,90 zł

179,38 zł

Oświetlenie ogrodu bez prądu jest dziś możliwe dzięki energooszczędnej technologii LED, która pozwala na pracę lamp nawet przez całą noc. W trakcie dnia oprawy ładują swoje akumulatory dzięki promieniom słonecznym, a następnie wykorzystują całą magazynową energię do świecenia w trakcie nocy.

Jak oświetlić ogród bez prądu

LAMPA SOLARNA Z EFEKTEM PŁOMIENIA SPARKLE 0,12W - BIAŁA CIEPŁA LAMPA OGRODOWA SOLARNA SOLIS SŁUPEK Z KULĄ 15CM SŁUPEK OGRODOWY SOLARNY SREBRNY LIGHT 0,4W 6500K
LAMPA SOLARNA Z EFEKTEM PŁOMIENIA SPARKLE 0,12W – BIAŁA CIEPŁA
LAMPA OGRODOWA SOLARNA SOLIS SŁUPEK Z KULĄ 15CM
SŁUPEK OGRODOWY SOLARNY SREBRNY LIGHT 0,4W 6500K

23,22 zł

41,32 zł

63,12 zł

Jak oświetlić drzewa w ogrodzie i inne jego elementy?

Zbyt mocne oświetlenie elementu takiego jak drzewo, oczko wodne czy ścieżka ogrodowa sprawi, że wszystko inne walory Twojego ogrodu będą wyglądały na zbyt ciemne. Jeśli chodzi o zapewnienie funkcjonalnego i nastrojowego efektu na zewnątrz, oprawy wykorzystujące technologię LED to idealne rozwiązanie do zaakcentowania charakterystycznych elementów Twojego ogrodu. W przeszłości ogrody były na ogół oświetlane zgodnie z filozofią „wszystko albo nic”. W rezultacie kilka mocnych świateł sprawia, że ​​reszta ogrodu znika. Jest to powszechny błąd i to nie tylko dlatego, że wcześniej najniższa moc dostępna w oświetleniu ogrodowym wynosiła około 50 watów. Obecnie oświetlenie LED oferuje nam lepsze rozwiązanie, umożliwiające oświetlenie ogrodu przy mniejszym poborze mocy, a przy zachowaniu tej samej jasności światła.

Jak podświetlić rośliny w ogrodzie?

Oświetlenie roślin w ogrodzie odgrywa równie ważną rolę, co doświetlenie jego ścieżek, czy innych elementów architektury. Dobrze rozmieszczone reflektory ogrodowe mogą mieć ogromne znaczenie, szczególnie jeśli są umieszczone u podstaw drzew czy w pobliżu roślin, czy krzewów. Pozwolą one pokreślić ich wygląd i nawet w ciągu nocy zaakcentują ich tekstury otaczających liści, czy wydobędą delikatne detale.

REFLEKTOR OGRODOWY WBIJANY DO LED 230V REFLEKTOR OGRODOWY WBIJANY BLAKE DO LED 230V REFLEKTOR OGRODOWY WBIJANY DO LED 230V STAL NIERDZEWNA
REFLEKTOR OGRODOWY WBIJANY DO LED 230V
REFLEKTOR OGRODOWY WBIJANY BLAKE DO LED 230V
REFLEKTOR OGRODOWY WBIJANY DO LED 230V STAL NIERDZEWNA

24,90 zł

59,07 zł

71,53 zł

Światła można schować w całym ogrodzie i pomogą nam one stworzyć wyjątkową atmosferę, w trakcie każdego wieczoru czy nocy. W przypadku bezpośredniego oświetlenia mogą wydawać się one nieco ostre, ale przy ich montażu z zachowaniem odpowiedniej dyskrecji dodadzą tylko waloru naszej roślinności.

Podświetlenie roślin w ogrodzie

Jak zaprojektować oświetlenie w ogrodzie?

Projekt oświetlenia ogrodu ma niezwykle ważne znaczenie jeszcze przed samym wyborem lamp ogrodowych. Odpowiednio dobrane światła w ogrodzie mogą zmienić wygląd całej Twojej posesji, zapewnić jej odpowiedni poziom bezpieczeństwa, ale także ułatwić samo poruszanie się po niej. Zaprojektowanie oświetlenia w ogrodzie powinniśmy zacząć od jego podziału na odpowiednie strefy:

  • Oświetlenie elewacji i ścian – służy do pokreślenia architektury domu, jego koloru, czy samej konstrukcji.
  • Dekoracyjne i akcentowe oświetlenie ogrodu – pełni głównie rolę ozdobną i stosuje się je w celu podkreślenia ważnych dla nas obiektów, roślin czy drzew.
  • Cieniowanie ogrodu – zabawa światłem to również cienie, czyli technika, którą warto używać w większych i mniejszych ogrodach. Cieniowanie można uzyskać, kierując światło na drzewa, czy inne elementy ogrodu, tak aby wybrany obiekt rzucał cień na powierzchnię bezpośrednio za nim.
  • Oświetlenie ścieżek i dróg – doświetlenie drogi i ścieżki w ogrodzie jest niezwykle ważnym elementem jego aranżacji. Wybrane lampy powinny odpowiednio jasno doświetlać tę przestrzeń, aby móc swobodnie i bezpiecznie poruszać się po całym ogrodzie.
KINKIET OGRODOWY RETRO E27 A-01 W GÓRĘ KINKIET OGRODOWY RETRO E27 A-02 W GÓRĘ KINKIET ŚCIENNY RETRO A-05 E27
KINKIET OGRODOWY RETRO E27 A-01 W GÓRĘ
KINKIET OGRODOWY RETRO E27 A-02 W GÓRĘ
KINKIET ŚCIENNY RETRO A-05 E27

64,64 zł

87,14 zł

80,29 zł

Po odpowiednim podziale stref w ogrodzie, możemy przejść do wyboru odpowiednich lamp do każdej z nich. Warto zdecydować się wtedy na różnorodne formy oświetlenia, tak aby podkreślić wszystkie walory naszego ogrodu, a także stworzyć wygodne i funkcjonalne oświetlenie naszej posesji.

Projekt oświetlenia ogrodu

Oświetlenie w ogrodzie – aranżacje

Ogólna aranżacja oświetlenia w ogrodzie, choć nie jest tak skomplikowana, jak w przypadku domowych wnętrz, często potrafi przyprawić o zawrót głowy. Dziś mamy dostępnych wiele pionierskich rozwiązań do aranżacji oświetlenia ogrodu, dzięki czemu możemy to zrobić w swój własny i wymarzony sposób. Aranżacja oświetlenia w ogrodzie i w domu ma podobne reguły. W obu przypadkach oświetlaną przestrzeń należy podzielić na strefy, a następnie dopasować do każdej z nich odpowiedni rodzaj oświetlenia. Lampy w ogrodzie powinny być odpowiednio dopasowane do każdej strefy naszej posesji, ale również na tyle funkcjonalne, aby odpowiednio każdą z nich doświetlić.

Oświetlenie ogrodowe aranżacje

W każdym ogrodzie warto postawić na zróżnicowane formy światła, nie zapominając o oświetleniu ogólnym, akcentowym czy zadaniowym. Takie połączenie zbuduje odpowiedni nastój na Twojej posesji, ale także zapewni równomierne światło w każdej z doświetlanych stref. Lampy ogrodowe dostępne są dziś w wielu różnych formach. W zależności od wybranych modeli nasze lampy będziemy mogli zamontować w podłożu, czy na elewacji naszego domu. Występują one w różnych wersjach, a dzięki nowoczesnej technologii LED wybór mamy dziś tak ogromny, że zaprojektować ogród możemy według własnego i indywidualnego pomysłu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *