Oświetlenie lustra w łazience – porady i wskazówki

Lampy łazienkowe nad lustro to elementy wyposażenia, które często przy aranżacji wnętrza są pomijane. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że jest to niezwykle ważny punkt oświetleniowy mający wpływ na jakość codziennego życia. Co ważniejsze, jego odpowiednie dobranie nie leży wyłącznie w interesie kobiet. Również mężczyźni powinni przyłożyć do tego dużą wagę. Lampka nad lustro do łazienki powinna spełniać szereg wymagań, które pozwolą m.in. na prawidłowe golenie się oraz wykonywanie makijażu. Zastanawiasz się nad tym, jak oświetlić lustro łazienkowe? Wybranie produktu, który nie będzie oślepiał, a jedynie odpowiednio oświetlał twarz, jest stosunkowo trudnym zadaniem. Zwłaszcza że pod względem designu powinien on pasować do wnętrza, w którym zostanie umieszczony. W poniższym artykule postaramy się podpowiedzieć Ci, jak tego dokonać.

Oświetlenie lustra w łazience

Wybór lampy nad lustro do łazienki – dlaczego, jest to tak ważny element aranżacji wnętrza?

Powiedzenie, że od oświetlenia zależy najwięcej, mogłoby być delikatną przesadą. Jednak nie da się ukryć, że lampa łazienkowa nad lustro jest jednym z najważniejszych elementów oświetlenia w łazience. Każdy mężczyzna podczas takiej czynności, jak golenie chce zachować dokładność. Podobnie jest w przypadku kobiet i wykonywania makijażu. Brak precyzji może to być oznaką niechlujstwa lub zaniedbania. Jednak czy tylko o to może chodzić? A może właśnie światło ma na to wpływ? Jak się okazuje, ogromny!

Lampki nad lustro łazienkowe

Jak oświetlenie nad lustrem łazienkowym wpływa na to, co widzisz?

Jeśli wybierzesz ciepłe i przytłumione światło Twoja skóra będzie wyglądała niemal perfekcyjnie. Z kolei zbyt mocne światło będzie uwidaczniało każdy, nawet niezbyt przyjemny dla oka mankament. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem, byłby stały dostęp do światła słonecznego. Wszak to ono najwierniej oddaje kolory oraz szczegóły. Niestety w wielu przypadkach jest to niemożliwe. I to nie tylko z powodu braku okien, co ustawicznie zdarza się np. w blokach. Również z uwagi na nasz klimat, gdzie większość roku jest pochmurnie. Ponadto, gdy skoro świt wstajesz do pracy, lub gdy wieczorem robisz pielęgnację, nawet dostęp do okien nie pomoże. Często w tych godzinach słońce jest za horyzontem. Na szczęście na rynku dostępne są różne lampy łazienkowe nad lustro wysokiej jakości.

Lampa łazienkowa nad lustro

Oświetlenie nad lustrem łazienkowym, na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego oświetlenia lustra łazienkowego w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób zostało urządzone wnętrze. Jeśli myślisz o tym, aby pozostać wyłącznie przy głównym oświetleniu, to niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie. I to z kilku powodów. Wśród nich należy wymienić to, że oświetlenie główne nie daje wystarczającej ilości światła. A także to, że będzie ono powodowało, powstawanie cieni na twarzy. To z kolei przełożyć się może na zakłamaną wizję nieskazitelnego wyglądu cery i makijażu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów oświetlenia pokoju kąpielowego. Możesz wybierać spośród takich produktów jak np.: kinkiety do luster łazienkowych, taśmy LED oraz lampy wiszące do łazienki nad lustro. Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań idealnego oświetlenia?

Lampa LED nad lustro Reflektor ścienny Lampa wisząca Tuba
Lampa LED nad lustro
Reflektor ścienny
Lampa wisząca Tuba

Źródła światła – jakie oświetlenie przy lustrze łazienkowym wybrać?

Wśród podstawowych zasad wybierania odpowiedniego źródła światła, jest zapewnienie mocnego i równomiernego oświetlenia. Takiego, które pozwoli na stosunkowo szczegółowe widzenie. Światło nie powinno być rażące ani skierowane punktowo. Jednocześnie wypada, aby design lampy pasował wizualnie do wnętrza. Do wyboru masz m.in.:

 • kinkiety do łazienki nad lustro, czyli jedne z najczęściej wybieranych rodzajów oświetlenia. Różne modele, mogą wyposażone być w jeden lub kilka punktów świetlnych. W zależności od Twoich potrzeb, kinkiety nad lustro mogą emitować jednolite światło, lub mieć możliwość wykorzystania żarówek o różnych gwintach;
 • taśmy Ledowe – dzięki temu, że umieszczane są najczęściej wzdłuż górnej oraz dolnej krawędzi pozwalają na równomierne oświetlenie całej powierzchni lustra;
 • lampy nad lustro do łazienki – opcja, która doskonale sprawdzi się w klasycznych wnętrzach. Równomiernie oświetli lustro i nada aranżacji nietuzinkowego charakteru.

Lampy wiszące do łazienki nad lustro

Barwa światła w łazience – zainteresuj się też parametrami technicznymi

Wybierając oświetlenie luster w łazienkach należy zwrócić uwagę także na barwę światła. Jak już wspomnieliśmy, najbardziej prawdziwie kolory oddaje światło słoneczne, które ma neutralną barwę. Dobrym rozwiązaniem będzie więc wybieranie oświetlenia właśnie o takiej barwie, zwłaszcza jeśli lustro używane jest najczęściej do czynności pielęgnacyjnych, takich jak np. golenie. Chcąc wybrać neutralną barwę światła sprawdź temperaturę barwową wyrażaną w Kelwinach. Interesuje Cię przedział od 4000 do 5000K.

Profil do taśmy LED Taśmy LED Zasilacze LED
Profil do taśmy LED
Taśmy LED
Zasilacze LED

Jaką moc oświetlenia lustra wybrać?

Wybór odpowiedniej mocy oświetlenia nie jest tak łatwy, jak wybór temperatury barwowej czy barwy światła LED. Zależy on od wielu czynników, takich jak np.:

 • rodzaj oświetlenia;
 • potrzebna ilość światła;
 • wielkość lustra;
 • design wnętrza;
 • subiektywne wymagania;
 • wiek użytkowników łazienki.

Oczywiście, jest pewien zalecany poziom mocy oświetlenia lustra. Wynosi on około 500 lx/m2. Dzięki zachowaniu takich parametrów zapewnisz sobie wystarczającą ilość światła, która pozwoli na wykonywanie codziennych czynności.

Oświetlenie lustra łazienkowego

Pozostałe czynniki mające wpływ na wybór oświetlenia nad lustrem

Oprócz barwy światła, mocy oświetlenia i źródła światła podczas wyboru dobrego oświetlenia nad lustrem powinno się kierować takimi wyznacznikami jak:

 • wielkość oświetlenia powinna być proporcjonalna do wielkości lustra, dzięki czemu unikniesz niepotrzebnych problemów. W przypadku zbyt małego oświetlenia ilość światła może być niewystarczająca, z kolei zbyt dużo oświetlenia wysunie się na pierwszy plan i całkowicie zdominuje wnętrze;
 • funkcjonalność zapewniająca swobodne korzystanie z lustra w każdej sytuacji;
 • różne modele luster, mogą wymagać różnych rodzajów oświetlenia – znaczenie ma np. kształt zwierciadła;
 • design łazienki – wszystkie elementy wyposażenia powinny ze sobą współgrać.

Lampa łazienkowa nad lustro – na jakiej wysokości powinna się znaleźć?

Interesują Cię kinkiety lub lampy LED? A może lampy wiszące do łazienki nad lustro? Niezależnie od tego, co wybierzesz, musisz pamiętać o tym, że wysokość, na jakiej mają się znaleźć, zależy głównie od tego, gdzie owo oświetlenie jest zamontowane. Oprócz tego znaczenie ma jeszcze wielkość lustra i wysokość sufitu. Nie należy zapominać również o swoich preferencjach designerskich. Niemniej jednak warto też sprawdzić przyjęte standardy. I tak na przykład oświetlenie do łazienki nad lustrem powinno znaleźć się od 10 do 20 cm powyżej głowy. Z kolei kinkiety wewnętrzne do luster łazienkowych powinny montowane być mniej więcej na wysokości oczu.

Kinkiety łazienkowe nad lustro

Wybierz odpowiednie oświetlenie do łazienki nad lustrem – podsumowanie

Jak widzisz, wybranie odpowiedniego oświetlenia lustra ma bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o aspekt funkcjonalności. Szukając więc najlepszego rozwiązania, warto sprawdzić różne opcje dostępne na rynku. Wśród nich są np. taśmy LED dostępne wraz z profilami do montażu, lampy wiszące i kinkiety LED do łazienki. Dobranie właściwego oświetlenia pozwoli na komfortowe korzystanie z łazienki, dzięki czemu zaoszczędzisz czas oraz nerwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *