Darmowa dostawa już od 500,00 zł
Pomoc i kontakt
Godziny otwarcia
Pon-Pt:9:00 - 17:00
Menu
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane
Zadzwoń: 506 336 320Poniedziałek - Piątek 9:00-17:00

Zasilacze LED

Zasilacze do taśmy LED

Wybierając zasilacz do taśmy LED, najpierw powinniśmy zwrócić uwagę na napięcie zasilające, jakie jest niezbędne do pracy naszego oświetlenia. Najczęściej obecnie stosowane zasilacze do taśmy LED to te o napięciu wyjściowym 12V lub 24V. W przypadku krótkich i niezbyt skomplikowanych instalacji oświetleniowych zalecamy stosowanie produktów 12V. W przypadku kiedy mamy do podłączenia większe ilości LED, o długich przewodach instalacyjnych najlepszym wyborem będzie wersja 24V, która ograniczy nam spadki napięcia po pasku LED, jak i kablach przyłączeniowych. W obu przypadkach do taśmy LED będziemy mogli zastosować odpowiedni sterownik LED lub zdecydować się na zasilacz LED ze ściemniaczem, który obsłużymy, wykorzystując standardowy regulator naścienny.

Zasilacz LED 12V

Zasilacze LED 12V to najpopularniejsze obecnie urządzenia na rynku, które w głównej mierze wykorzystywane są do podłączenia taśm LED, modułów, czy innego rodzaju oświetlenia, które wymaga prądu o stabilnym napięciu. Zasilacze Ledowe z powodzeniem sprawdzą się nie tylko w przypadku instalacji oświetleniowych, ale stosowane są także w systemach alarmowych czy automatyce przemysłowej. Zasilacz LED 12V w odróżnieniu od tradycyjnych transformatorów to urządzenie impulsowe o stabilizowanym napięciu wyjściowym, które posiada liczne zabezpieczenia gwarantujące bezpieczną i stabilną pracę podłączonych do niego produktów.

Jaki zasilacz do LED?

Wybierając zasilacz do taśmy LED czy innego źródła światła pierwszym, na co powinniśmy zwrócić uwagę, jest jego napięcie wyjściowe. Napięcie zasilacza LED zawsze dobieramy odpowiednio do zasilanego urządzenia i tak mając taśmy LED 12V, wybierzemy do nich zasilacz 12V, a decydując się na taśmy LED 24V, dobierzemy do nich zasilacze 24V. Następnym parametrem na, który należy zwrócić uwagę, jest miejsce montażu zasilacza. W przypadku standardowych, domowych instalacji najlepszym wyborem będzie zasilacz modułowy, chłodzony swobodnym obiegiem powietrza. W przypadku instalacji zewnętrznej, a także w łazienkach powinniśmy wybierać zasilacz hermetyczny, który jest odporny na działanie szkodliwych warunków zewnętrznych. W swojej ofercie mamy także zasilacze meblowe, przeznaczone do instalacji oświetlenia w szafkach, a także zasilacze dopuszkowe, które zainstalujemy w standardowej puszce FI60mm

Jak obliczyć moc zasilacza?

Najwyższy czas przejść do mocy zasilacza, która zawsze powinna być wyższa od maksymalnej mocy podłączonych do niego urządzeń. Zalecamy zachowanie przynajmniej 10% zapasu mocy, oczywiście większa moc nie będzie stanowić większego problemu, ponieważ zasilacze LED nigdy nie pobiorą więcej prądu niż maksymalna moc podłączonych do nich urządzeń. Oznacza to, że mając nawet dużo mocniejszy zasilacz LED, jego pobór mocy zawsze będzie równy mocy podłączonej taśmy LED, czy innego urządzenia (do tego należy dodać szczątkowe ilości mocy pobieranej przez sam zasilacz). Moc zasilacza LED zawsze stanowi iloczyn jego napięcia wyjściowego i natężenia prądu. Mając zasilacz 12V 6A, jego moc będzie wynosić 12Vx6A=72W, natomiast w przypadku zasilacza 24V 6A będziemy mieć do dyspozycji urządzenie o mocy aż 144W (24Vx6A=144).

Zasilacz LED ze ściemniaczem

Standardowe zasilacze LED nie są przystosowane do regulacji przy pomocy standardowych ściemniaczy 230V czy innych bardzo popularnych regulatorów mocy oświetlenia. W przypadku zastosowania takiego ściemniacza najczęściej nasze oświetlenie zacznie mrugać i nie będzie pracować poprawnie. Jeśli chcemy zastosować ściemniacz 230V, zawsze powinniśmy wybrać do niego zasilacz z dimmingiem, czyli przystosowany do pracy ze ściemniaczem. Zasilacz LED ze ściemniaczem może pracować w systemie Dali, 1-10V, lub być przystosowany do najpopularniejszych ściemniaczy w użytku domowym - Triak. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby regulować jasność naszego oświetlenia, przy pomocy urządzenia zamontowanego po zasilaczu (napięcie 12V lub 24V). Taki ściemniacz LED bez problemu obsłuży taśmy LED czy inne oświetlenie, a z powodu na montaż po zasilaczu, w żaden sposób nie będzie wpływać na jego pracę.

Zasilacz do LED RGB

Wybór zasilacza do taśmy LED RGB niczym nie różni się od tego, który będziemy kupować do jednokolorowego oświetlenia. Ze względu na to, że zasilacz ma dwa wyjścia + i - nie podłączymy do niego bezpośrednio oświetlenia RGB, a niezbędny do jego poprawnej instalacji będzie odpowiedni kontroler. Sterownik RGB podłączamy między zasilaczem a źródłem światła i jest to urządzenie przygotowane do pracy przy niskim napięciu zasilającym. Zasilacz LED najpierw zasila sam sterownik, do którego następnie podłączamy wszystkie 4 przewody od taśmy LED. Podobnie jest w przypadku oświetlenia LED o zmiennej barwie białej (CCT) czy w wersji RGBW (RGB+barwa biała). W obu przypadkach do odpowiedniej pracy tego rodzaju oświetlenia prócz samego zasilacza będzie nam potrzebny odpowiedni kontroler.