Jak zamontować oświetlenie szynowe magnetyczne?

Montaż oświetlenia szynowego z serii Magnetic Track różni się od instalacji standardowych szyn jednofazowych czy trójfazowych. Jeżeli chodzi o samo mocowanie szyn do sufitu, jest ono bardzo zbliżone, natomiast największą różnicą jest tutaj sposób podłączenia szynoprzewodu i jego zasilanie. Szynoprzewody magnetyczne w odróżnieniu od standardowych szyn zasilane są prądem o niskim napięciu 48V, co wymaga ich podłączenia z zewnętrznym lub wewnętrznym zasilaczem. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak zamontować szynoprzewód magnetyczny, jak zamocować same lampy i w jaki sposób podłączyć oświetlenie szynowe do prądu.

Montaż oświetlenia szynowego

Montaż oświetlenia szynowego magnetycznego

Każdy montaż oświetlenia szynowego powinniśmy zacząć od zebrania odpowiednich akcesoriów. System oświetlenia szynowego można porównać do puzzli, w których każdy z elementów musi ze sobą współgrać, aby tworzyć wyjątkową całość. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć jeszcze przed samym montażem szynoprzewodu, jest decyzja, który model szyn będzie dla nas odpowiedni. W przypadku oświetlenia magnetycznego mamy do wyboru aż trzy rodzaje szynoprzewodów: natynkowy, podtynkowy i K/G, przeznaczony do montażu w sufitach typu karton-gips.

SZYNOPRZEWÓD 1-FAZOWY CZARNY - 1 METR SZYNA MAGNETYCZNA PODTYNKOWA - 100CM SZYNA MAGNETYCZNA GIPS-KARTON - 100CM
SZYNOPRZEWÓD 1-FAZOWY CZARNY – 1 METR
SZYNOPRZEWÓD 1-FAZOWY CZARNY – 2 METRY
SZYNOPRZEWÓD 1-FAZOWY PODTYNKOWY CZARNY – 1 METR

142,90 zł

154,90 zł

156,90 zł

Jeśli już zdecydowaliśmy się na odpowiedni model szynoprzewodów, najwyższy czas dokładnie przemyśleć jego konstrukcję. Z szyn oświetleniowych możemy zbudować różne formy od prostych linii, po kwadraty, czy prostokąty, a ograniczać nas będzie jedynie powierzchnia montażowa. W przypadku kiedy będzie to jedna prosta linia, do instalacji wystarczy nam jedynie sam element zasilający szynoprzewód i zasilacz LED (jego moc musi być przynajmniej 5% wyższa od całości mocy podłączonych lamp). W przypadku kiedy będziemy chcieli połączyć szynoprzewody w dłuższe odcinki lub pod kątem (Sufit-Sufit lub Sufit-Ściana) niezbędny będzie łącznik kątowy oraz odpowiednie złącze zasilające.

Oświetlenie szynowe magnetyczne – jak zamontować szynę podtynkową?

Początkiem montażu szynoprzewodu podtynkowego jest już samo odpowiednie przygotowanie sufitu pod instalację szyn. Szyna magnetyczna podtynkowa wymaga odpowiednio stworzonego otworu montażowego, który należy wykonać jeszcze przed samym położeniem sufitu.

Montaż szynoprzewodu podtynkowego

Pierwszym co należy przygotować, jest rowek podczas samego montażu sufitu. Powinien mieć on szerokość 30 mm i głębokość ponad 50 mm. Następnie jeszcze przed samym montażem sufitu, należy umieścić szynoprzewód w otworze montażowym i przymocować go śrubami. Po sprawdzeniu, czy profile trzymają się odpowiednio sztywno, możemy przejść do mocowania sufitu i jego odpowiedniego uszczelnienia. Po wszystkim pozostaje nam tylko nałożyć farbę i cieszyć się szynoprzewodem ukrytym w naszym suficie.

Oświetlenie szynowe podtynkowe

Jak zamontować szynoprzewód magnetyczny na suficie?

Montaż oświetlenia szynowego magnetycznego na suficie nie różni się wiele od tego, który stosowany jest w przypadku standardowych szyn oświetleniowych. Tym od czego powinniśmy zacząć, jest oczywiście odpowiednie odmierzenie i zaznaczenie miejsca montażu naszych szynoprzewodów. Dokładne rozrysowanie schematu i miejsca ich instalacji na suficie znacznie ułatwi nam ich późniejszy montaż i samo ułożenie.

Montaż szynoprzewodu na suficie

Sam montaż szynoprzewodu magnetycznego nie jest już zbyt skomplikowanym zadaniem. Na samym początku należy znaleźć miejsce, gdzie nie ma płyt żelaznych po obu stronach szyny, a następnie w tej samej odległości wywiercić otwory na śruby w suficie. Mając już odpowiednio przygotowane otwory i śruby, montaż oświetlenia szynowego jest banalnie prosty. Należy jedynie przymocować szynę do sufitu przy pomocy odpowiednich śrub.

Oświetlenie szynowe magnetyczne

Montaż oświetlenia szynowego na linkach

Wszystkie szynoprzewody oświetleniowe mogą posłużyć nam do stworzenia oświetlenia wiszącego. Oczywiście do tego celu niezbędne będą zawiesia do szyny magnetycznej, ale znajdą je Państwo bez problemu w ofercie naszego sklepu internetowego. Zawiesia dostępne są w długości 1,5 metra, ale dzięki możliwości regulacji, każdy z naszym klientów będzie mógł dostosować wysokość zwisu do własnej aranżacji.

Montaż oświetlenia szynowego wiszącego

Montaż oświetlenia szynowego wiszącego należy zacząć od wywiercenia otworów na suficie, gdzie następnie za pomocą wkrętów rozporowych umieścimy uchwyt stropowy. Następnie należy umieścić linkę w uchwycie i przymocować ją przy pomocy śruby. Wtedy już warto odmierzyć odpowiednie odstępy pomiędzy wszystkimi linkami i postępować podobnie w przypadku następnych. Mając już wszystkie linki na suficie, wystarczy jedynie przymocować je do bloku przesuwnego, który następnie umieszczamy wzdłuż rowka samej szyny. Po ustawieniu uchwytu w odpowiedniej pozycji należy już tylko dokręcić śrubę zabezpieczającą służącą do utrzymania bloku przesuwnego.

Oświetlenie szynowe wiszące

Jak podłączyć szynoprzewód magnetyczny?

Podłączenie szynoprzewodu magnetycznego ma inny schemat niż w przypadku instalacji oświetlenia szynowego 230V. Instalacja szyn Magnetic Track zawsze powinna odbywać się z odpowiednim zasilaczem, który dostosuje napięcie do wymaganych, stałych 48V. Lampy do szynoprzewodów magnetycznych mogą być zasilane wyłącznie prądem o stałym napięciu, dlatego do ich podłączenia powinniśmy wykorzystywać jedynie zasilacze stałonapięciowe, dedykowanego do LED o zapasie przynajmniej 5% w porównaniu do całej mocy naszej instalacji oświetleniowej. Do pracy z szynoprzewodami możemy wykorzystać zasilacz wewnętrzny, który ukryjemy w szynie lub zasilasz modułowy, który można schować w suficie podwieszanych.

Podłączenie szynoprzewodu

Zasilanie szynoprzewodu z wewnętrznego zasilacza

Instalacja zintegrowanego zasilacza w szynoprzewodzie jest najlepszym rozwiązaniem, kiedy szyna montowana jest natynkowo lub zwieszana na linkach. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to urządzenie, które podobnie jak lampy zajmuje pewną część toru i trzeba o tym pamiętać, planując schemat rozmieszczenia lamp. Zasilacz do szynoprzewodu montowany jest wewnątrz toru, podobnie jak same lampy i poprzez ten element zasilający podłączamy naszą instalację oświetleniową do prądu 230V.

Zasilanie szynoprzewodu z wewnętrznego zasilacza

Podłączenie wewnętrznego zasilacza do szynoprzewodu odbywa się na podobnej zasadzie co montaż samych lamp magnetycznych. Zasilacz należy umieścić w torze szyny, jednocześnie przytrzymując biały przycisk na jego obudowie. Do wychodzących przewodów z zasilacza możemy wtedy podłączyć bezpośrednio prąd 230V, pamiętając o odpowiedniej polaryzacji i zabezpieczeniu samego łączenia.

Zasilanie szynoprzewodu z zewnętrznego zasilacza

Podłączenie oświetlenia szynowego Magnetic Track może odbyć się również z wykorzystaniem zewnętrznego zasilacza. Jest to zalecana opcja w przypadku szyn podtynkowych i montowanych w sufitach K/G, w których zewnętrzny element zasilający możemy bez problemu ukryć w zabudowie.

Zasilanie szynoprzewodu z zewnętrznego zasilacza

Instalacja zasilacza zewnętrznego do szyny zawsze powinno odbywać się poprzez element zasilający do szyn magnetycznych. Jest to złącze służące do podłączenia szyny, które montujemy wewnątrz jej toru. Element zasilający instalujemy w szynie podobnie jak same lampy, jednocześnie przytrzymując czerwony przycisk na obudowie złącza. Po odpowiednim montażu złącza zasilającego możemy podłączyć do niego zasilacz, do którego następnie doprowadzimy zasilanie 230V.

ZASILACZ DO SZYN MAGNETYCZNYCH 200W 48V WPINANY W SZYNOPRZEWÓD ZASILACZ DO SZYN MAGNETYCZNYCH 150W 48V ZASILACZ DO SZYN MAGNETYCZNYCH 200W 48V
ZASILACZ DO SZYN MAGNETYCZNYCH 200W 48V WPINANY W SZYNOPRZEWÓD
ZASILACZ DO SZYN MAGNETYCZNYCH 150W 48V
ZASILACZ DO SZYN MAGNETYCZNYCH 200W 48V

312,90 zł

286,90 zł

399,00 zł

Jak podłączyć oświetlenie szynowe i lampy magnetyczne?

Montaż oświetlenia szynowego to także odpowiednia instalacja samych lamp w torze szynoprzewodu. Mając już za sobą proces podłączenia szyn do prądu, następnym krokiem będzie montaż samych lamp w szynoprzewodzie.

Montaż lamp w szynoprzewodzie

Lampy z serii Magnetic Track zostały wyposażone w adaptery magnesowe, które w momencie włożenia oprawy w szynę integrują się z przewodami elektrycznymi toru. W momencie wkładania lampy w szynę należy pamiętać, aby przytrzymać czerwony przycisk znajdujący się z obu stron, a następnie umieścić moduł w szynie. Przycisk powinien być równoległy do linii prostej po wewnętrznej stronie szyny, w przeciwnym razie kontakty nie dotykają drutu miedzianego, co może powodować brak zasilania i niepoprawną pracę samych lamp.

Instalacja oświetlenia szynowego

Dostępne są także oprawy magnetyczne, które nie mają czerwonego przycisku na adapterze. Ten rodzaj lamp wystarczy jedynie umieścić w szynoprzewodzie i delikatnie wcisnąć, równolegle do długości szyny.

Sposób montażu oświetlenia szynowego

Zasilanie szynoprzewodu 48V jest napięciem bezpiecznym, może być dotknięte, nawet jeśli zasilanie jest włączone. Taka konstrukcja sprawia, że możemy dowolnie regulować pozycją lamp bez potrzeby odłączania oświetlenia od prądu.

LAMPA LINIOWA SZYNOWA 1-FAZOWA MAGNETYCZNA 12W 4000K 30CM REFLEKTOR SZYNOWY 1-FAZOWY MAGNETYCZNY 6W 4000K REFLEKTOR SZYNOWY 1-FAZOWY MAGNETYCZNY 7W 4000K DDCX-B07
LAMPA LINIOWA SZYNOWA 1-FAZOWA MAGNETYCZNA 12W 4000K 30CM
REFLEKTOR SZYNOWY 1-FAZOWY MAGNETYCZNY 6W 4000K
REFLEKTOR SZYNOWY 1-FAZOWY MAGNETYCZNY 7W 4000K DDCX-B07

109,00 zł

205,90 zł

169,90 zł

Czy szynoprzewód można ciąć i jak połączyć szyny?

Szynoprzewody oświetleniowe to nic innego jak profile aluminiowe wyposażone w zintegrowane przewody elektryczne, stanowiące tor do montażu oświetlenia szynowego. Materiał aluminium jest bardzo łatwy i przyjazny obróbce, dzięki czemu każdy szynoprzewód możemy dociąć na odpowiednią dla naszej instalacji długość.

Szynoprzewody oświetleniowe

Konstrukcja szynoprzewodów umożliwia również ich łączenie w linii prostej, jak i pod kątem na suficie, czy suficie i ścianie. Możliwość łączenia szynoprzewodów sprawia, że montaż oświetlenia szynowego wzdłuż całego korytarza, czy wokół pokoju, czy kuchni nie stanowi większego wyzwania.

Łączenie szynoprzewodu w linii prostej

Aby połączyć szynoprzewód w linii prostej niezbędne będzie dla nas łącznik elektryczny do szyn magnetycznych.

ELEMENT ZASILAJĄCY DO SZYN MAGNETYCZNYCH ŁĄCZNIK ELEKTRYCZNY DO SZYN MAGNETYCZNYCH ŁĄCZNIK ELEKTRYCZNY KĄTOWY DO SZYN MAGNETYCZNYCH
ELEMENT ZASILAJĄCY DO SZYN MAGNETYCZNYCH
ŁĄCZNIK ELEKTRYCZNY DO SZYN MAGNETYCZNYCH
ŁĄCZNIK ELEKTRYCZNY KĄTOWY DO SZYN MAGNETYCZNYCH

34,00 zł

41,00 zł

61,00 zł

Moduły złącza należy umieścić w obu szynoprzewodach, a następnie mechanicznie połączyć je w linii prostej. W przypadku montażu szynoprzewodów w linii prostej nie będą nam potrzebne żadne dodatkowe akcesoria.

Łączenie szynoprzewodu

Łączenie szynoprzewodu pod kątem na suficie

Szynoprzewody oświetleniowe możemy łączyć także pod kątem prostym na powierzchni sufitu. W celu takiego połączenia szyn niezbędne będą nam akcesoria służące do przeniesienia zasilania między dwoma szynami oraz łącznik, który umożliwi nam mechaniczne połączenie dwóch szyn pod kątem 90 stopni na płaszczyźnie sufitu.

ZAWIESIA DO SZYNY MAGNETYCZNEJ NATYNKOWEJ ŁĄCZNIK KĄTOWY DO SZYN MAGNETYCZNYCH NATYNK ŁĄCZNIK KĄTOWY DO SZYN MAGNETYCZNYCH PODTYNK
ZAWIESIA DO SZYNY MAGNETYCZNEJ NATYNKOWEJ
ŁĄCZNIK KĄTOWY DO SZYN MAGNETYCZNYCH NATYNK
ŁĄCZNIK KĄTOWY DO SZYN MAGNETYCZNYCH PODTYNK

27,00 zł

83,90 zł

83,90 zł

Trochę inaczej jest tutaj w przypadku połączenia zasilania. W przypadku szynoprzewodów magnetycznych łączniki elektryczne umożliwiają połączenie szynoprzewodów w linii prostej lub pod kątem. Do podłączenia zasilania w takim szynoprzewodzie niezbędne będzie także użycie dedykowanego zasilania.

ELEMENT ZASILAJĄCY DO SZYN MAGNETYCZNYCH ŁĄCZNIK ELEKTRYCZNY DO SZYN MAGNETYCZNYCH ŁĄCZNIK ELEKTRYCZNY KĄTOWY DO SZYN MAGNETYCZNYCH
ELEMENT ZASILAJĄCY DO SZYN MAGNETYCZNYCH
ŁĄCZNIK ELEKTRYCZNY DO SZYN MAGNETYCZNYCH
ŁĄCZNIK ELEKTRYCZNY KĄTOWY DO SZYN MAGNETYCZNYCH

34,00 zł

41,00 zł

61,00 zł

Instalacja takiego łączenia jest niezwykle prosta. Złącze przenoszące zasilanie należy umieścić w obu łączonych szynach, a następnie ukryć jego przewód wzdłuż łącznika mechanicznego. Ostatnim krokiem będzie dociśnięcie szyn do łącznika i zakończenie całego procesu montażu.

Łączenie szynoprzewodu pod kątem

Łączenie szynoprzewodów na suficie i ścianie

Oświetlenie szynowe z serii Magnetic Track to niezwykle uniwersalny system, który możemy zamontować na suficie lub ścianie. Dostępna jest również opcja połączenia tego systemu w obu płaszczyznach, wykorzystując do tego złącze przenoszące zasilanie i łącznik typu sufit-ściana.

W przypadku naszego systemu magnetycznego wystarczy samo złącze przenoszące zasilanie, natomiast w wersji M-LINE mamy dostępny, zarówno łącznik sufit-ściana dla szyn natynkowych, jak i podtynkowych.

Łączenie szynoprzewodu sufit-ściana

Montaż oświetlenia szynowego to proces niezwykle złożony, który należy odpowiednio rozplanować i przemyśleć. Całość instalacji szynoprzewodów oferuje nam jednak niezwykłą uniwersalność w ilości podłączonych lamp, jak i samej konstrukcji szyn. Tak wszechstronne możliwości sprawiają, że jest to forma oświetlenia, która doskonale sprawdzi się w każdym domowych, biurowym czy komercyjnym wnętrzu. Skoro poznałeś już cały proces montażu oświetlenia szynowego, najwyższy czas spróbować zmienić wygląd Twojego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *