Montaż halogenów sufitowych

Oświetlenie może pełnić funkcje zarówno dekoracyjne, jak i praktyczne. Inny rodzaj oświetlenia wskazany jest do relaksu, a inne lampy zamontujemy w miejscach naszej pracy czy nauki. Dziś dostępne są także uniwersalne rozwiązania, które doskonale sprawdzą się w obu tych przypadkach, a są nimi między innymi oprawy do halogenów. Dostępne są one dziś w wielu różnych odsłonach, a montaż halogenów sufitowych różni się w zależności od rodzaju opraw, na które ostatecznie się zdecydujesz. Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym dowiesz się jak podłączyć i założyć halogeny sufitowe oraz jaki otwór przygotować, aby móc je odpowiednio zamontować.

Montaż halogenów w suficie podwieszanym

Halogeny sufitowe najczęściej montuje się w sufitach podwieszanych. Do tego rodzaju instalacji wybierane są oczka wpuszczane, które montowane są we wcześniej przygotowanym otworze montażowym. Halogeny w formie oczek, czyli punktowych źródeł światła zaoferują nam oświetlenie zarówno dekoracyjne, jak i funkcjonalne, w zależności od wyboru ich źródła światła oraz sposobu rozmieszczenia halogenów. Efekt, jaki chcemy uzyskać, może być punktowy, służący na przykład do oświetlenia lustra, obrazu, lub możemy równomiernie zamontować halogeny w ten sposób, aby stały się głównym źródłem światła w pomieszczeniu. Pamiętajmy o tym, że montaż halogenów w suficie podwieszanym należy zacząć od przygotowania niezbędnych narzędzi. Potrzebne będą nam:

  • miarka i ołówek – do wyznaczenia miejsca montażu i średnicy otworów
  • wkrętarka i otwornica – do przygotowania otworu montażowego pod halogeny
OPRAWA - LED LINE, OKRĄGŁA, STAŁA, ODLEW - ZŁOTA OPRAWA KWADRATOWA RUCHOMA - SREBRNA SZCZOTKOWANA OPRAWA LED LINE OROSA OKRĄGŁA RUCHOMA SREBRNA
OPRAWA – LED LINE, OKRĄGŁA, STAŁA, ODLEW – ZŁOTA
OPRAWA KWADRATOWA RUCHOMA – SREBRNA SZCZOTKOWANA
OPRAWA LED LINE OROSA OKRĄGŁA RUCHOMA SREBRNA

7,50 zł

11,00 zł

13,51 zł

Jaki otwór pod halogeny sufitowe?

Montaż halogenów sufitowych zaczynamy od wycięcia otworów montażowych w suficie o odpowiedniej wielkości. Ich średnica powinna być mniejsza od wielkości całej oprawy i jednocześnie większa od miejsca jej mocowania (najczęściej producenci podają sugerowaną średnicę otworu montażowego). W przypadku kiedy nie mamy tej informacji, sami powinniśmy zmierzyć szerokość oprawki, a następnie przygotować odpowiednio mniejszy otwór montażowy. Przy oprawach halogenowych bez możliwości regulacji kierunku świecenia najczęściej średnica otworu wynosi od 60 mm do 65 mm. W przypadku opraw ruchomych z regulowanym kierunkiem świecenia jest nieco większa i sięga od 80 mm do 85 mm. Wybierając oprawy halogenowe zewnętrzne, pamiętajmy o tym, że zostały one wyposażone w specjalną uszczelkę, co sprawia, że ich otworu montażowy powinien być większy o około 10 mm.

Jaki otwór pod halogeny sufitowe

Jak rozmieścić halogeny w suficie podwieszanym?

Odpowiednie rozmieszczenie halogenów w suficie jest równie ważne co wybór odpowiedniego źródła światła czy rodzaju zastosowanej oprawy. Na wstępie należy wyznaczyć punkty, w których będziemy chcieli zamontować nasze oczka. W zależności od funkcji, jakie będzie spełniać nasze oczka halogenowe, mogą być one wykorzystane jako oświetlenie główne, dekoracyjne lub punktowe. W przypadku oświetlenia ogólnego w celu zachowania odpowiedniej równowagi w oświetleniu całego wnętrza, przy jednoczesnym uniknięciu ciemnych stref należy przyjąć przynajmniej jedną oprawę na metr kwadratowy. Jeśli zależy nam na oświetleniu punktowym, oprawy mogą być ulokowane w większych odstępach, a ich światło skierowane na wybraną przestrzeń. Natomiast w przypadku oświetlenia dekoracyjnego mamy pełną dowolność w wyborze miejsca i ilości zastosowanych opraw.

Jak rozmieścić halogeny w suficie podwieszanym
Pamiętajmy również o istotnej kwestii mocy żarówek oraz ich barwy. Decydując się na oczka halogenowe wykorzystane do oświetlenia głównego, każda z wybranych żarówek LED powinna mieć moc przynajmniej 5W i strumień świetlny minimum 400 lumenów. Jeśli wybieramy halogeny do salonu lub innego pomieszczenia wypoczynkowego, najczęściej nasi klienci decydują się na barwy ciepłe, natomiast halogeny w kuchni czy łazience wybierane są w barwie neutralnej lub zimnej.

OPRAWA NATYNKOWA STAŁA 220MM OKRĄGŁA CZARNY MAT 1XGU10 OPRAWA NATYNKOWA STAŁA 300MM OKRĄGŁA BIAŁY MAT 1XGU10 OPRAWA NATYNKOWA STAŁA 290MM OKRĄGŁA CZARNY MAT 1XGU10
OPRAWA NATYNKOWA STAŁA 220MM OKRĄGŁA CZARNY MAT 1XGU10
OPRAWA NATYNKOWA STAŁA 300MM OKRĄGŁA BIAŁY MAT 1XGU10
OPRAWA NATYNKOWA STAŁA 290MM OKRĄGŁA CZARNY MAT 1XGU10

26,90 zł

27,90 zł

37,90 zł

Jak podłączyć halogeny sufitowe?

Podłączenie halogenów sufitowych zawsze powinno odbywać się przy odłączonym zasilaniu,, więc od tego należy zacząć ich instalacją. W zależności od tego, czy zdecydowaliśmy się na oprawy pod 230V (żarówki LED GU10) czy pod 12V (żarówki LED MR16) proces podłączenia będzie nieco inny. W przypadku instalacji wysokonapięciowej możemy poprowadzić instalację równoległą bądź szeregową, natomiast w przypadku oświetlenia zasilanego prądem o bezpiecznym i niskim napięciu, instalację powinniśmy podłączyć równolegle (ważne w kwestii ograniczenia spadków napięcia po przewodzie instalacyjnym). Następnie możemy przejść do podłączenia gniazd żarówek. Możemy je przyłączyć do głównej instalacji za pomocą złączek kablowych lub przylutować odpowiednio zabezpieczając miejsce łączenia. Cały proces podłączenia halogenów suficie podwieszanym nie jest zbyt skomplikowany, jednak nie mając podstawowej wiedzy na temat instalacji, warto zasięgnąć pomocy u wykwalifikowanego elektryka.

Jak podłączyć halogeny sufitowe

Jak założyć halogeny w suficie?

Równie ważny co sam montaż halogenów sufitowych jest ich odpowiednie rozmieszczenie na suficie. Jeśli halogeny będą pełniły funkcję oświetlenia głównego naszego pomieszczenia, musimy pamiętać o ich równomiernym rozmieszczeniu w ten sposób, aby nie tworzyły się miejsca zacienione. Montaż halogenów w suficie podwieszanym nie jest zbyt skomplikowany. Jeśli zdecydowaliśmy się na oczka wpuszczane, to zostały one wyposażone w sprężynki montażowe, które najpierw należy wcisnąć we wcześniej przygotowany otwór montażowy, a następnie docisnąć samą oprawę.

Jak założyć halogeny w suficie

Wybierając halogeny natynkowe, musimy liczyć się ze zdecydowanie inną formą montażu. Tego rodzaju lampy zostały wyposażone w metalowe uchwyty, które najpierw należy przymocować do sufitu, przy pomocy wkrętów montażowych, a następnie przykręcić do nich same oprawy.

Montaż halogenów w suficie podwieszanym

Demontaż halogenów sufitowych

Wiedza na temat montażu halogenów w suficie podwieszanym będzie niezbędna dla Ciebie przy ich pierwszym założeniu. Decydując się jednak na ich wymianę po kilku latach użytkowania, powinieneś wiedzieć także jak je odpowiednio zdemontować. Demontaż halogenów sufitowych powinien zawsze odbywać się po odłączeniu całej instalacji od prądu. Jest to niezbędne w celu zachowania najwyższego bezpieczeństwa przy tego typu pracach. Teraz możemy przystąpić do demontażu halogenów. W pierwszej kolejności należy wyjąć element mocujący żarówkę, a następnie bezpiecznie wypiąć ją z gniazda przyłączeniowego. Kolejnym krokiem będzie demontaż samej oprawy. W tym celu najlepiej lekko pociągnąć oprawą, a następnie odgiąć jedną ze sprężynek mocujących, jednocześnie powoli wyjmując cały halogen. W tej chwili warto uważać na nasze palce, ponieważ sprężynka jest napięta, aby odpowiednio trzymała oprawę na suficie. Podmieniając halogeny sufitowe, warto również zdecydować się na wymianę gniazd żarówek, które po długim okresie eksploatacji mogą nie nadawać się do dalszego użytkowania.

OPRAWA NATYNKOWA REGULOWANA 84MM OKRĄGŁA CZARNY MAT 1XGU10 OPRAWA NATYNKOWA REGULOWANA 84MM OKRĄGŁA BIAŁY MAT 1XGU10 OPRAWA NATYNKOWA REGULOWANA 84MM OKRĄGŁA SREBRNA 1XGU10
OPRAWA NATYNKOWA REGULOWANA 84MM OKRĄGŁA CZARNY MAT 1XGU10
OPRAWA NATYNKOWA REGULOWANA 84MM OKRĄGŁA BIAŁY MAT 1XGU10
OPRAWA NATYNKOWA REGULOWANA 84MM OKRĄGŁA SREBRNA 1XGU10

24,90 zł

24,90 zł

24,90 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *