Taśma LED w profilu czy bez? – poradnik instalatora

Wszyscy wiemy, że taśmę LED można zamontować samodzielnie, ponieważ przykleić możemy ją praktycznie do każdej powierzchni. Istnieje jednak kilka bardzo ważnych powodów, dla których montaż taśmy LED powinien odbywać się zawsze w profilu aluminiowym. Taśma Ledowa to pasek wyposażony w diody elektroluminescencyjne znajdujące się na podkładzie PCB. Każda dioda podczas pracy generuje ciepło, które następnie przekazywane jest na sam pasek PCB, a zbyt duża jego jest w stanie w bardzo szybkim czasie spowodować samoistne odklejenie taśmy, a także zmniejszenie jej mocy. Zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź jak prawidłowo zamontować taśmy LED i dlaczego tak ważne w takiej instalacji są profile aluminiowe.

Taśma LED w profilu czy bez

Taśma LED z profilem nie przepala się?

Taśma LED przepala się w bardzo szybkim czasie? To najczęściej wynik niepoprawnej jej instalacji lub doboru wątpliwej jakości produktu. Montaż taśmy LED w profilu to przede wszystkim odpowiednie odprowadzanie ciepła z diod, a co za tym idzie znaczące wydłużenie ich żywotności i trwałości. Taśma LED z profilem aluminiowym jest w stanie pracować nawet dwa razy dłużej niż w przypadku instalacji na zwykłej ścianie, czy suficie. Profil do taśmy LED w przypadku tego typu instalacji pełni funkcję radiatora, który odprowadza ciepło, ale także odpowiednio chroni źródło światła przed przypadkowym uszkodzeniem, czy szybkim odklejaniem się.

Montaż taśmy LED

Montaż taśmy LED w profilu to również gwarancja zachowania optymalnie dużej mocy światła przez cały okres jej eksploatacji. Kiedy taśma LED jest przyklejona bezpośrednio do ściany czy sufitu osiąga bardzo wysokie temperatury pracy (w szczególności te mocniejsze wersje), co przy dłuższym czasie jej użytkowania spowoduje znaczący spadek mocy diod LED, a co za tym idzie, zmniejszy się jej efektywność świetlna. Aluminium użyty w profilach to materiał, który bardzo dobrze współpracuje z nowoczesnym oświetleniem LED. Jest to bardzo często wykorzystywany surowiec także w żarówkach, czy lampach, gdzie wykorzystuje się jego właściwości do odprowadzania z oprawy nadmiernych ilości ciepła.

Profil LED nawierzchniowy Profil LED wpuszczany Profil LED kątowy
Profil LED nawierzchniowy
Profil LED wpuszczany
Profil LED kątowy

Montaż taśmy LED w profilu

Taśma LED z profilem aluminiowym to bardzo dobre połączenie również dzięki odpowiedniej konstrukcji samej listwy. Profile posiadają specjalnie przygotowane miejsca, na wklejenie taśmy LED co znacznie ułatwia i usprawnia proces jej instalacji. Pamiętajmy jednak o tym, że przed montażem taśmy LED w profilu konieczne jest odpowiednie przygotowanie miejsca instalacji. Sam profil powinien być suchy i gładki, a jego powierzchnia odpowiednio odtłuszczona, tak aby mieć gwarancję, że nasz pasek nie odklei się przez cały okres jego użytkowania.

Montaż taśmy LED w profilu

Taśmę w profil wklejamy od jego początku, powoli dociskając jej podkład do podłoża listwy i jednocześnie odklejając dwustronną taśmę klejącą znajdującą się pod paskiem. Idąc tym schematem, każdy z naszych domowych instalatorów będzie w stanie bez problemu przykleić każdą taśmę, a nawet jej dłuższe odcinki, ponieważ profile podobnie jak ich źródła światłą możemy łączyć przy pomocy łączników, czy po prostu montując blisko siebie. Ostatnim zadaniem, jakie nas czeka, podczas montażu taśmy LED w profilu jest przymocowanie samej osłony. Klosz do profilu LED w zależności od wybranej wersji wciśniemy w profil lub wsuniemy w niego. W większości instalacji zalecamy stosowanie nawet przezroczystej przesłony, która ochroni nasz pasek przed kurzem czy pyłem.

W celu zachowania jednolitej linii światła – zastosuj taśmy LED COB

Taśma LED COB 9W 12V 900lm ciepła - 1 metr Taśma LED COB 9W 12V 900lm neutralna - 1 metr Taśma LED COB 9W 12V 900lm zimna - 1 metr
Taśma LED COB 9W 12V 900lm ciepła – 1 metr
Taśma LED COB 9W 12V 900lm neutralna – 1 metr
Taśma LED COB 9W 12V 900lm zimna – 1 metr

19,90 zł

19,90 zł

22,90 zł

Jak zamontować profil LED?

Dziś montaż taśmy LED w profilu to nie tylko dodatek, który zapewni nam dodatkowe możliwości aranżacyjne, ale również obowiązkowy element każdej profesjonalnej instalacji oświetleniowej. Taśma LED z profilem aluminiowym pozwala uzyskać efekty, które nie byłyby możliwe do osiągnięcia przy wykorzystaniu samych pasków świetlnych. Takie połączenie pozwala nam stosować je w wielu projektach oświetleniowych, dzięki czemu profile są bardzo chętnie wykorzystywane przez współczesnych architektów wnętrz.

Taśma LED z profilem

Najwyższy czas przejść do tego, jak zamontować profil LED. Dziś do dyspozycji mamy kilkadziesiąt różnych modeli listw, które w zależności od wersji zamontujemy w nieco innych sposób. Poniżej przedstawimy Państwu podstawowe schematy montażu profili, przy użyciu różnych akcesoriów montażowych.

 • Profil LED nawierzchniowy montujemy przy pomocy dedykowanych uchwytów lub wkrętów montażowych.
 • Profil LED wpuszczany instalujemy, wykorzystując klej montażowy, dwustronną taśmę klejącą, lub przy pomocy sprężyn w przypadku montażu w sufitach
 • podwieszanych.
 • Profile do taśm LED możemy zamontować również jako eleganckie lampy wiszące. Do tego celu wykorzystamy zawiesia do profili LED, które umożliwią nam zamocowanie listw jako dekoracyjnych lamp wiszących.
 • Profile architektoniczne, czyli te najczęściej wykorzystywane przez projektantów to przeróżne, nowoczesne wzory, w których montaż zależy przede wszystkim od wersji i modelu listwy.

Jak zamontować taśmę LED

6 powodów dlaczego taśma LED z profilem to najlepsze rozwiązanie

Z pewnością już każdy z naszych czytelników zna odpowiedź na tytułowe pytanie „Taśma LED w profilu czy bez?” Montaż taśmy LED w profilu niesie ze sobą szereg korzyści wynikających z możliwości aranżacyjnych, a także zalet wynikających z ich konstrukcji. Poniżej przedstawiamy 8 najważniejszych powodów, dla których wart montować taśmy LED w profilach aluminiowych.

 • Dodatkowe możliwości aranżacyjne i dekoracyjne

Montaż taśmy LED w profilu umożliwia nam stworzenie wyjątkowych efektów świetlnych na ścianie, w suficie, czy w meblach, znacznie zwiększając ich spektrum zastosowań.

 • Możliwość wydłużenia żywotności taśmy LED w bardzo prosty sposób

Taśma LED z profilem to bardzo dobre połączenie, które znacznie wydłuży trwałość naszej instalacji oświetleniowej. Aluminium doskonale odprowadza ciepło, przy tym chłodząc samą taśmę, sprawia, że będzie ona świecić znacznie dłużej.

 • W końcu odpowiednia przyczepność taśmy LED bez ryzyka jej szybkiego odklejenia

Stosując podczas montażu taśmy LED profile aluminiowe, zapewniamy jej odpowiednią powierzchnię montażową i gwarantujemy znacznie lepszą przyczepność samego paska. Taśma LED zamontowana w profilu nie odklei się tak łatwo, a na całej jej długości nie będą tworzyć się mało estetyczne wybrzuszenia.

 • Profile pozwolą uwolnić Twoją kreatywność

Duży wybór modeli profili umożliwi osiągnięcie efektów, których nie da się stworzyć, wykorzystując innego rodzaju źródła światła. Profile można w pełni dostosować – mogą być krótkie, jak i długie, w zależności czego wymaga sam projekt. Od teraz ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia.

 • Profile z taśmą LED, czyli lampy łatwe w czyszczeniu

Profil aluminiowy, jak i sam jego klosz chroni poszczególne diody na taśmie LED przed pyłem czy kurzem. Taka konstrukcja pozwala nam również bez najmniejszego ryzyka na przetarcie naszej listwy z brudu przy pomocy szmatki, czy miotełki.

 • Możliwość skierowania światła tam, gdzie tylko tego chcemy

Obecnie montaż taśmy LED w profilu, pozwala na większą elastyczność niż tylko jej przyleganie do płaskiej powierzchni. Stosując np. profil kątowy lub okrągły – światło będziemy mogli skierować konkretnie w obszar, który chcemy doświetlić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *