Oświetlenie elewacji

Elewacje domów czy budynków są pierwszym elementem aranżacji, jak i jednym z najważniejszych elementów projektu zewnętrznego domu, czy firmy. Fasada budynku odgrywa kluczową rolę przy ocenie architektury domu, a odpowiednio wybrane i zaprojektowane oświetlenie elewacji może nam tylko pomóc wyróżnić kluczowe elementy jej dekoracji. Oświetlenie elewacji domu jest dziś coraz częściej stosowanym rozwiązaniem zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Nowoczesne oświetlenie elewacji spotkamy również w przypadku firm, które chcą wyróżnić się na tle konkurencji, a także stylowo zareklamować swoją siedzibę po zmroku. Elewacja stanowi jeden z najważniejszych elementów architektury budynku, a inwestycja w oświetlenie elewacji LED pozwoli wyróżnić naszą posesję po zmroku.

Oświetlenie elewacji

Oświetlenie elewacji domu

Oświetlenie elewacji i fasad naszego domu może zmienić nudną architekturę w budynek przyciągający wzrok. Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie elewacji domu pozwoli wyróżnić elementy dekoracyjne, jak i kluczowe cechy naszego budynku. Z naszych doświadczeń, jak i opinii ekspertów wynika, że wdzięcznie oświetlone budynki wyróżniają się na tle pozostałej architektury, podkreślając przy tym samo ich najbliższe otoczenie. Odpowiednie oświetlenie elewacji stworzy świetne pierwsze wrażenie budynku, który swoim wyglądem po zmroku przyciągnie uwagę wszystkich sąsiadów czy Twoich gości.

Oświetlenie elewacji domu

Front Twojego domu to pierwszy element architektury, na który zwrócą uwagę wszyscy Twoi znajomi, goście czy sąsiedzi. Pamiętaj o tym, że sposób ustawienia oświetlenia, jak i jego rodzaj wpływa na to, jak ludzie postrzegają Twoją nieruchomość. Odpowiednio wybrane oświetlenie elewacji może podkreślić najlepsze cechy Twojego domu. Z drugiej jednak strony źle i nieodpowiednio dobrane lampy mogą mieć całkowicie odwrotny skutek. Zapoznaj się z pozostałą częścią naszego artykułu i wybierz odpowiednie oświetlenie elewacji dla Twojego domu.

Nowoczesne oświetlenie elewacji

Podczas oświetlania wnętrza domu czy budynku należy wziąć pod uwagę wiele czynników, ale oświetlenie elewacji, jak i całość architektury zewnętrznej jest równie ważna. Nowoczesne oświetlenie elewacji to rozwiązanie o modernistycznym wyglądzie, które spodoba się wszystkim miłośnikom pionierskiego stylu. Odpowiednie oświetlenie elewacji zamontowane we właściwym miejscu pozwoli nam nie tylko wyróżnić architekturę budynku, ale także zapewni bezpieczeństwo, a także wygodę w przemieszczaniu się po samym podwórku. Oświetlenie elewacji domu parterowego czy budynku firmy zwiększa estetykę i zarazem podnosi wartość całej nieruchomości.

Nowoczesne oświetlenie elewacji

Decydując się na nowoczesne oświetlenie elewacji budynku, powinniśmy dążyć do równowagi, która jednocześnie promuje estetykę i zapewnia bezpieczeństwo. Oświetlenie zewnętrzne elewacji spełnia dwie ważne funkcje. Po pierwsze ma na celu wyróżnić wszystkie elementy dekoracji fasady naszego budynku, a poza tym samym swoim wyglądem powinno doskonale wpasować się w aranżację naszego domu. Decydując się na oświetlenie elewacji, upewnij się, że wybrane przez Ciebie rozwiązanie służy zarówno skutecznie, jak i wydajnie. Wybierz światła, które wpasują się w Twoją architekturę, ale także zapewnią odpowiednią i wymaganą ilość światła.

Oświetlenie elewacji LED – jakie mamy możliwości?

Dziś, w dobie coraz szybciej rozwijających się technologii, ale także w czasie największej popularności instalacji LED, oświetlenie elewacji stało się powszechne w większości budynków. Oświetlenie elewacji LED jest doskonałym sposobem na wyróżnienie frontu Twojej nieruchomości. Dzięki zastosowaniu energooszczędnego źródła światła pozwoli podkreślić wygląd Twojego budynku, nie zużywając przy tym dużych ilości energii. Obecnie mamy wiele różnych możliwości, które będziemy mogli wykorzystać do oświetlenia elewacji naszego domu czy firmy. Możemy zastosować zarówno kinkiet zewnętrzny, który zamocujemy bezpośrednio na ścianie, jak i oświetlić ścianę z podłoża, czy wybrać oświetlenie w podbitce dachowej. Poniżej przedstawimy Ci najpopularniejsze rozwiązania, które ułatwią Ci sam projekt oświetlenia elewacji i jak i jej wykończenie.

Oświetlenie elewacji z ziemi

Jeśli nie chcesz montować nic na samej ścianie Twojej nieruchomości, oświetlenie elewacji z ziemi będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Do tego celu najczęściej wykorzystywany jest reflektor ogrodowy LED, który zamontujemy w dowolnym miejscu trawnika przy ścianie, a jego światło będziemy mogli skierować bezpośrednio na elewacje. Oświetlenie elewacji z ziemi ma swoje zalety i wady. Jeśli chcesz, aby ściana Twojego domu była gładka i jednolita, będąc jednocześnie podświetlona po zmierzchu, będziesz musiał zdecydować się na oświetlenie zamontowane z góry bądź kierunkowe z dołu. W przypadku montażu reflektorów w podłożu należy pamiętać o tym, że nie można zasłaniać ich kierunku świecenia i najlepiej zamontować je w miejscu, w którym poruszamy się bardzo rzadko.

REFLEKTOR OGRODOWY WBIJANY DO LED 230V REFLEKTOR OGRODOWY WBIJANY BLAKE DO LED 230V REFLEKTOR OGRODOWY WBIJANY DO LED 230V STAL NIERDZEWNA
REFLEKTOR OGRODOWY WBIJANY DO LED 230V
REFLEKTOR OGRODOWY WBIJANY BLAKE DO LED 230V
REFLEKTOR OGRODOWY WBIJANY DO LED 230V STAL NIERDZEWNA

24,90 zł

59,07 zł

71,53 zł

Oświetlenie elewacji góra dół

Ciesząca się stale ogromną popularnością lampa elewacyjna góra dół to nadal efektowne i ponadczasowe rozwiązanie. Oświetlenie elewacji góra dół możemy spotkać zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w restauracjach, hotelach, czy firmach. Jest to niezwykle uniwersalna forma oświetlenia, która wyróżnia się emisją światła w dwóch kierunkach. Najczęściej tego typu lampy można spotkać na środku ścian, gdzie światło kierowane jest w stronę podłoża i podbitki, efektowne podświetlając przy tym samą elewację. Stosując ten rodzaj oświetlenia, możemy równomiernie rozjaśnić całą elewację, wykorzystując do tego jedną formę lamp, którą odpowiednio rozmieścimy po ścianach zewnętrznych.

KINKIET ELEWACYJNY MIKA 2XGU10 OKRĄGŁY CZARNY KINKIET ELEWACYJNY MIKA 2XGU10 OKRĄGŁY BIAŁY KINKIET ELEWACYJNY LITEK 2XGU10 CZARNY
KINKIET ELEWACYJNY MIKA 2XGU10 OKRĄGŁY CZARNY
KINKIET ELEWACYJNY MIKA 2XGU10 OKRĄGŁY BIAŁY
KINKIET ELEWACYJNY LITEK 2XGU10 CZARNY

40,93 zł

40,93 zł

41,00 zł

Oświetlenie elewacji kinkiet

Nowoczesne oświetlenie elewacji lub te bardziej w stylu Retro możemy osiągnąć, wykorzystując do tego bardzo dziś popularne lampy zewnętrzne w formie kinkietów. Są to niezwykle uniwersalne oprawy oświetleniowe, które prócz oświetlenia elewacji mogą pełnić dodatkową funkcję podświetlającą wokół naszej posesji. Kinkiety do oświetlenia elewacji są dziś dostępne w wielu różnych stylach i kształtach. Dla nowoczesnej i innowacyjnej architektury najlepiej wykorzystać kinkiet zewnętrzny nowoczesny, który doskonale wpasuje się do pionierskiego designu.

KINKIET LED FLOW 2X6W CZARNY KINKIET ELEWACYJNY FREON 1XE27 CZARNY KINKIET ELEWACYJNY NEELY 1XE27 CZARNY
KINKIET LED FLOW 2X6W CZARNY
KINKIET ELEWACYJNY FREON 1XE27 CZARNY
KINKIET ELEWACYJNY NEELY 1XE27 CZARNY

69,90 zł

61,00 zł

82,00 zł

W swoim asortymencie mamy również kinkiet zewnętrzny Retro, który polecamy dla miłośników tradycyjnego i klasycznego designu. Będzie to najlepsza propozycja, dla ponadczasowej klasycznej architektury lub w nieruchomościach wzorowanych na dworkowym stylu rustykalnym.

KINKIET ELEWACYJNY SURVA 1XE27 CZARNY KINKIET ELEWACYJNY ODINA 1XE27 CZARNY KINKIET ELEWACYJNY MALIA 1XE27 CZARNY
KINKIET ELEWACYJNY SURVA 1XE27 CZARNY
KINKIET ELEWACYJNY ODINA 1XE27 CZARNY
KINKIET ELEWACYJNY MALIA 1XE27 CZARNY

54,90 zł

59,90 zł

59,90 zł

Oświetlenie elewacji z podbitki

Oświetlenie podbitki odgrywa szczególną rolę w dekoracji każdego domu. Oprawa halogenowa zewnętrza lub halogen natynkowy w zależności od rodzaju wykorzystanej żarówki LED może swoim światłem podświetlać jedynie samo poddasze albo skupiać swoje światło do samego podłoża. Niezwykle ważne w przypadku oświetlenia elewacji z podbitki jest także samo rozmieszczenie świateł. Zbyt gęsto lub rzadko rozmieszczone oprawy mogą nie sprostać naszym oczekiwaniom, jednocześnie niszcząc całe założenia aranżacyjne.

OPRAWA WODOODPORNA SATINO OKRĄGŁA REGULOWANA - CZARNY MAT OPRAWA WODOODPORNA SATINO KWADRATOWA REGULOWANA - BIAŁY MAT OPRAWA WODOODPORNA IP44 KWADRAT ODLEW - CZARNY MAT
OPRAWA WODOODPORNA SATINO OKRĄGŁA REGULOWANA – CZARNY MAT
OPRAWA WODOODPORNA SATINO KWADRATOWA REGULOWANA – BIAŁY MAT
OPRAWA WODOODPORNA IP44 KWADRAT ODLEW – CZARNY MAT

21,90 zł

21,90 zł

18,90 zł

Ogromną uwagę w tym przypadku powinniśmy poświęcić na odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia, a także dobór żarówek o odpowiedniej mocy i kącie świecenia. Możemy zdecydować się na gęsto rozmieszczone źródła światła, tworzące jednolite podświetlenie domu. Bardzo efektowne jest także rzadkie rozmieszczenie opraw o wąskim kącie świecenia, dzięki którym stworzymy widowiskową grę światła i cienia. Oczywiście pamiętajmy o tym, że oprawy wykorzystane jako oświetlenie elewacji z podbitki powinny być wodoodporne o klasie szczelności minimum IP44.

OPRAWA NATYNKOWA STAŁA 81MM OKRĄGŁA WODOODPORNA CZARNY MAT 1XGU10 OPRAWA NATYNKOWA STAŁA 81MM OKRĄGŁA WODOODPORNA BIAŁY MAT 1XGU10 OPRAWA NATYNKOWA STAŁA 95MM KWADRAT WODOODPORNA CZARNY MAT 1XGU10
OPRAWA NATYNKOWA STAŁA 81MM OKRĄGŁA WODOODPORNA CZARNY MAT 1XGU10
OPRAWA NATYNKOWA STAŁA 81MM OKRĄGŁA WODOODPORNA BIAŁY MAT 1XGU10
OPRAWA NATYNKOWA STAŁA 95MM KWADRAT WODOODPORNA CZARNY MAT 1XGU10

29,90 zł

29,90 zł

43,00 zł

Oświetlenie liniowe elewacji

Listwa LED do oświetlenia elewacji pozwoli stworzyć jednolitą linię światła na ścianie zewnętrznej domu. Będziemy mogli zamontować ją także w samej podbitce, tworząc liniowe podświetlenie poddasza, jak i całej elewacji. Decydując się na oświetlenie liniowe elewacji, swój wybór powinniśmy zacząć od doboru odpowiedniej listwy. Profil do taśmy LED jest niezbędny w każdej instalacji zewnętrznej. Listwy aluminiowe są dziś dostępne w różnych wersjach i konstrukcjach, przez co będziemy mogli wykorzystać ich formę nawierzchniową lub wpuszczaną. Najpopularniejsze profile stosowane do oświetlenia elewacji na zewnątrz domu to te wpuszczane w zabudowę.

PROFIL LED GK WPUSZCZANY MONO SREBRNY - 1M PROFIL LED GK WPUSZCZANY ZATI SREBRNY - 1M PROFIL LED GK PODTYNKOWY SUBLI SREBRNY - 1M
PROFIL LED GK WPUSZCZANY MONO SREBRNY – 1M
PROFIL LED GK WPUSZCZANY ZATI SREBRNY – 1M
PROFIL LED GK PODTYNKOWY SUBLI SREBRNY – 1M

38,10 zł

46,20 zł

52,50 zł

Oczywiście niezwykle istotny jest tutaj wybór samego źródła światła. Ze względu na instalację zewnętrzną, oświetlenie podbitki powinno być odporne na działanie szkodliwych warunków zewnętrznych takich jak pył, kurz czy wilgoć. Z naszej strony, zalecamy stosowanie w takich instalacjach wyłącznie taśmy LED IP65, która jest dodatkowo zabezpieczona wodoodpornym silikonem. Alternatywą dla tej opcji jest zastosowanie profilu hermetycznego, który w pełni zabezpiecza taśmę przed wodą i kurzem.

Oświetlenie elewacji solarne

Lampa elewacyjna solarna to sposób na darmowe oświetlenie Twojej elewacji, ale również niezwykle proste rozwiązanie w samym montażu. Oświetlenie elewacji solarne nie wymaga od nas ciągnięcia przewodów instalacyjnych, a jedynie wybrane lampy powinniśmy zamontować na dobrze nasłonecznionych ścianach. Nowoczesne oświetlenie elewacji to dziś coraz częściej lampy zasilane energią słoneczną. Są one przede wszystkim całkowicie darmowe w eksploatacji. Dodatkowo dzięki zastosowaniu energooszczędnej technologii LED w połączeniu z wydajnym akumulatorem, oświetlenie elewacji solarne może pracować nawet przez całą noc na jednym ładowaniu.

LAMPA LED SOLARNA 150LM CZUJNIK RUCHU BIAŁA KINKIET ZEWNĘTRZNY SOLARNY BIAŁY LIGHT05 6500K KINKIET OGRODOWY SOLARNY LED SOLARIS 3 5,5W
LAMPA LED SOLARNA 150LM CZUJNIK RUCHU BIAŁA
KINKIET ZEWNĘTRZNY SOLARNY BIAŁY LIGHT05 6500K
KINKIET OGRODOWY SOLARNY LED SOLARIS 3 5,5W

32,00 zł

56,82 zł

131,90 zł

Oświetlenie elewacji z czujnikiem ruchu lub zmierzchu

W pełni zautomatyzowane i intuicyjne oświetlenie elewacji z czujnikiem ruchu jest bardzo wygodnym i intuicyjnym rozwiązaniem. Lampa elewacyjna z czujnikiem ruchu lub zmierzchu automatycznie włączy się po zmroku, lub w momencie wykrycia jakiegokolwiek ruchu. Wybranie tej opcji do oświetlenia elewacji budynku pozwoli nam każdej nocy rozjaśnić swój dom, nie dotykając przy tym żadnego włącznika światła. Jest to również niezwykle wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie będziemy musieli pamiętać każdego wieczoru o oświetleniu naszego domu, a w dodatku włączy się ono samoczynnie nawet podczas naszej nieobecności.

KINKIET ELEWACYJNY REVOR 1XGU10 CZARNY Z CZUJNIKIEM OPRAWA ELEWACYJNA CLARK 12W Z CZUJNIKIEM OPRAWA ELEWACYJNA REGULOWANA VERONI 7,5W Z CZUJNIKIEM
KINKIET ELEWACYJNY REVOR 1XGU10 CZARNY Z CZUJNIKIEM
OPRAWA ELEWACYJNA CLARK 12W Z CZUJNIKIEM
OPRAWA ELEWACYJNA REGULOWANA VERONI 7,5W Z CZUJNIKIEM

77,00 zł

139,90 zł

169,90 zł

Oświetlenie LED elewacji domu jednorodzinnego i parterowego

Oświetlenie elewacji domu parterowego czy jednorodzinnego znacząco wpłynie na jego wygląd zewnętrzny, ale też całą estetykę. Rozjaśnienie Twojego domu pozwoli stworzyć niepowtarzalną atmosferę na terenie całej posesji. Pamiętaj jednak o tym, że cały projekt oświetlenia elewacji powinien być odpowiednio przemyślany, tak aby całość aranżacji prezentowała się elegancko i stylowo.

Oświetlenie elewacji domu parterowego

Do oświetlenia elewacji domu jednorodzinnego masz do wyboru całą gamę lamp, które różnią się samym wyglądem, zastosowaniem, a także sposobem montażu. Dziś lampa elewacyjna może być wyposażone w zintegrowane źródło światła lub być przystosowana do montażu żarówki LED z dużym gwintem, lub GU10. Oświetlenie LED elewacji to nie tylko energooszczędne, ale również niezwykle trwałe rozwiązanie, które pozwoli na efektowne podświetlenie frontu Twojego domu każdej nocy. Wykorzystując produkty wykonane w technologii LED, nie będziesz musiał przejmować się ciągle przepalającymi się i wymagającymi wymiany tradycyjnymi żarówkami.

Oświetlenie elewacji budynku firmy

Odpowiednia reklama budynku firmy jak wszyscy wiemy, może znacząco zwiększyć jej zainteresowanie w branży. W czasie dnia doskonale sprawdzą się do tego celu reklamy czy banery, ale bez odpowiedniego oświetlenia nie będą spełniać swoich zadań po zmroku. Z pomocą przychodzi tutaj odpowiednie oświetlenie, które pomoże wyróżnić Twoją firmę na tle konkurencji. Oświetlenie elewacji budynku firmy doskonale sprawdzi się do dekoracji samej nieruchomości, ale także pozwoli podświetlić reklamy znajdujące się na jej froncie.

Oświetlenie elewacji budynku firmy

W przypadku oświetlenia reklam w firmie warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji takiego rozwiązania. Oświetlenie LED elewacji to obecnie propozycja najbardziej energooszczędna z tych dostępnych na rynku, która nie będzie zużywać dużych ilości energii nawet po całonocnej pracy. Coraz szybciej rozwijająca się technologia LED, sprawiła także, że dziś energooszczędne lampy można zakupić w niezbyt wygórowanych cenach, co tylko zwiększa ich popularność na obecnym rynku oświetleniowym.

Oświetlenie elewacji – zasady

Oświetlenie zewnętrzne elewacji domu i firmy doda uroku Twojej nieruchomości. Pamiętaj jednak, że przy tworzeniu takiej instalacji warto kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Odpowiednio zaprojektowane i przemyślane oświetlenie elewacji znacząco wpłynie na wygląd Twojego domu i pozwoli wyróżnić go nawet po zmierzchu. Sprawdź nasze podstawowe zasady, którymi powinieneś się kierować, tworząc projekt oświetlenia elewacji.

Oświetlenie elewacji zasady

  • Wybierz odpowiednią barwę światła – masz do wyboru trzy barwy: ciepłą, neutralną lub zimną. Barwa ciepła swoim światłem pozwoli zbudować Ci bardzo przyjemny klimat, natomiast zimna jasno wyeksponuje Twoją nieruchomość. Możesz wybrać także barwę neutralną, która stanowi kompromis między barwą ciepłą a zimną.
  • Prawidłowe rozmieszczenie lamp – rozmieść lampy elewacyjne w przemyślany sposób, tak aby ich światło rozjaśniło elewację, ale nie wpadało do pomieszczeń mieszkalnych. Możesz postawić na równomierne oświetlenie ścian lub wybrać grę światła i cienia, decydując się na wąskie strumienie światła.
  • Nie zapominaj o funkcjonalności – oświetlenie elewacji może być również praktyczne i pozwoli Ci rozjaśnić nie tylko sam front domu, ale także okolice wokół niego. Możesz wykorzystać je do oświetlenia ścieżek wokół domu czy drogi do garażu. W tym przypadku jedyne ograniczenie stanowi Twoja wyobraźnia.
  • Pamiętaj o zaplanowaniu instalacji oświetlenia – decydując się na oświetlenie elewacji, powinieneś również pamiętać o odpowiednim rozprowadzeniu przewodów instalacyjnych. Najlepiej wykonać to jeszcze przed ociepleniem elewacji, co pozwoli Ci uniknąć powstawaniu mostków cieplnych, a same instalacja przewodów instalacyjnych będzie znacznie łatwiejsza.

Projekt oświetlenia elewacji – podsumowanie

Samo słowo oświetlenie elewacji definiuje się jako element projektu zewnętrznego, który jest brany pod uwagę zarówno w przestrzeniach domowych, jak i komercyjnych. Odpowiednie oświetlenie elewacji, zamontowane we właściwym miejscu, zapewnia efektowne rozjaśnienie frontu, bezpieczną i wygodną mobilność na podwórkach, a także zabezpiecza mienie przed złodziejami i przestępcami.

Projekt oświetlenia elewacji

Decydując się na oświetlenie elewacji domu, zwiększymy jego estetykę, ale także ogólną wartość naszej posesji. W naszym artykule znajdują się punkty do rozważenia podczas projektowania oświetlenia elewacji lokalu. Pamiętaj o tym, aby dążyć do zrównoważonego oświetlenia, które będzie promować jednocześnie estetykę i bezpieczeństwo. Wybierz światła, które najlepiej będą współgrać z architekturą Twojej nieruchomości, jednocześnie zapewniając jej odpowiednią ilość światła.

Dodaj komentarz