Darmowa dostawa już od 500,00 zł
Pomoc i kontakt
Godziny otwarcia
Pon-Pt:9:00 - 17:00
Menu
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane
Zadzwoń: 506 336 320Poniedziałek - Piątek 9:00-17:00

Zasilacze LED

Transformator LED czyli komponent stałonapięciowy

Zasilacze LED są popularnie nazywane transformatorami, ale ich konstrukcja różni się od tradycyjnych urządzeń zasilających. Transformator LED to zasilacz impulsowy, nazywany przetwornicą, którego napięcie przemienne prostowane jest za pomocą mostka Graetza i wygładzane przez kondensatory. Zasilacze do LED często wyposażone są również w dodatkowe filtry PFC, które służą do wyrównania mocy czynnej i pozornej. Taka konstrukcja zasilaczy pozwala na ich bezpieczne używane do pracy z diodami LED i innymi urządzeniami wymagającymi prądu o stabilizowanym napięciu wyjściowym. Najczęściej spotykane zasilacze LED to urządzenia dysponujące napięciem 12V lub 24V. Wykorzystywane są one głównie do pracy taśmami LED lub żarówkami. Coraz częściej wybierane są także zasilacze 48V, które są niezbędne do prawidłowego zasilania nowoczesnych systemów oświetlenia i lamp magnetycznych. Ze względu na wyższe napięcie wyjściowe, ograniczają jego spadki nawet w przypadku rozbudowanych projektów oświetleniowych.

Zasilacz LED 12V do prostych instalacji

Zasilacze 12V są idealnym rozwiązaniem do krótkich i nierozbudowanych instalacji oświetleniowych. Doskonale sprawdzają się przy podświetleniu półek, szafek kuchennych czy przy podłączeniu taśm LED, których długość nie przekracza 5 metrów. Zasilacze Ledowe 12V z powodzeniem wykorzystywane się nie tylko w przypadku instalacji oświetleniowych, ale stosowane są także w systemach alarmowych czy przy automatyce przemysłowej. Ich uniwersalność, niskie napięcie wyjściowe oraz bezpieczeństwo użytkowania są niezastąpione w miejscach, gdzie niezbędne jest niewielkie, ale stabilne źródło zasilania. Zasilacz LED 12V jest łatwy w montażu i obsłudze, co czyni go doskonałym wyborem dla osób, które samodzielnie chcą zainstalować oświetlenie lub podłączyć wybrane urządzenie. Co więcej, dostępne są w różnych wersjach i wariantach mocy, co pozwala na bezproblemowe dopasowanie ich do wielkości oraz rodzaju planowanej instalacji.

Zasilacz LED 24V dla rozbudowanych projektów

Zasilacz 24V oferuje wyższe napięcie wyjściowe, które doskonale sprawdza się dla dłuższych odcinków taśmy LED lub bardziej złożonych systemów oświetlenia. Jego zastosowanie pozwala na zminimalizowanie spadków napięcia zasilającego i mocy, co jest szczególnie ważne w większych instalacjach, zbudowanych z długich odcinków przewodów oraz podłączonego oświetlenia. Zasilacze LED 24V są w stanie efektywnie zasilać taśmy LED o długości do 10 metrów bez potrzeby stosowania dodatkowych źródeł zasilania. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane dla profesjonalnych instalacji, zarówno w ambitnych projektach domowych, jak i komercyjnych. Wyższe napięcie zasilania jest również niezwykle elastyczne. Umożliwia łatwe skalowanie projektu, a także dodawanie kolejnych źródeł światła bez ryzyka przeciążenia systemu. Stabilność i równomierność napięcia zasilającego gwarantuje także dłuższą żywotność i niezawodność całego oświetlenia.

Zasilacz do taśmy LED

Wybierając zasilacz do taśmy LED, należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na jego napięcie wyjściowe, ale także obsługiwaną moc. Najczęściej obecnie stosowane zasilacze do taśm LED to modele o napięciu wyjściowym 12V lub 24V. W przypadku krótkich i niezbyt skomplikowanych instalacji zalecamy stosowanie produktów 12V. Jednak do podłączenia większej ilości LED, o długich przewodach instalacyjnych najlepszym wyborem będzie wersja 24V. Wyższe napięcie zasilające ograniczy spadki napięcia po samym pasku, jak i przewodach przyłączeniowych. Pozwoli to na instalację dłuższych odcinków taśmy LED tylko do jednego zasilacza. Następnie, ważne jest, aby zasilacz LED miał odpowiedni zapas mocy względem podłączonego oświetlenia. Jego moc powinna być przynajmniej 10% wyższa od obciążenia generowanego przez podłączone do niego urządzenia. Taka konfiguracja zapewni bezpieczeństwo i stabilność pracy zasilacza, a ograniczenie jego obciążenia pozwoli znacznie wydłużyć żywotność Twojego oświetlenia.

Jaki zasilacz do taśmy LED?

W ofercie sklepu LEDstyl oferujemy wiele modeli zasilaczy, które z powodzeniem sprawdzą się do podłączenia taśm LED. Wiele dostępnych wariantów urządzeń, pozwala na ich indywidualne dopasowanie do potrzeb i warunków instalacji. Do podłączenia taśmy LED w projektach wewnętrznych można wykorzystać popularne zasilacze modułowe lub meblowe. W przypadku instalacji oświetlnia na zewnątrz najlepszym wyborem będą zasilacze hermetyczne. Są to komponenty wyposażone w wodoszczelną obudowę, przez co doskonale radzą sobie w warunkach zewnętrznych, jak i w łazienkach. W asortymencie naszego sklepu dostępne są również zasilacze LED do puszki, który chętnie wykorzystywane są do podłączenia oświetlenia na schodach. Przeznaczone są do montażu w standardowej puszce FI60mm. Ostatnim modelem ze względu na prostą i łatwą instalację są zasilacze wtyczkowe i Desktop. Podłączamy je do standardowego gniazdka 230V, a dzięki zastosowaniu wtyku DC, ich instalacja jest niezwykle prosta i szybka.

Jaki zasilacz do LED - stałonapięciowy czy stałoprądowy?

Zasilacze do LED możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: stałonapięciowe i stałoprądowe. Zasilacz LED stałonapięciowy to urządzenie o stałym napięciu wyjściowym, które dostosowuje swoją moc do podłączonego oświetlenia. Właśnie tego rodzaju zasilacze są stosowane do instalacji taśm LED, modułów czy żarówek, czyli produktów, które wymagają prądu o stałym napięciu 12V DC lub 24V DC. Zasilacze LED stałoprądowe to urządzenia, które najczęściej spotkamy w lampach ze zintegrowanym źródłem światła. Są one przeznaczone do pracy z diodami LED wymagającymi prądu stałego o ustalonym zakresie napięcia. Praca zasilaczy stałoprądowym uzależniona jest od zmiennej wartości napięcia wyjściowego, natomiast wartość prądu zasilającego zawsze pozostaje stała. Wybierając zasilacz LED stałoprądowy należy pamiętać, a dokładnym dopasowaniu jego parametrów do instalacji. Zarówno jego zakres napięcia, jak i stałe natężenie powinno być dokładnie takie, jakiego wymaga instalowane źródło światła.

Zasilacz LED do puszki, wodoszczelny czy meblowy?

Różne rodzaje dostępnych zasilaczy, umożliwiają naszym klientom zakup urządzenia dopasowanego do specyfikacji projektu oraz warunków instalacji.

Zasilacz dopuszkowy jest idealnym rozwiązaniem w przypadku montażu zasilania wewnątrz standardowej puszki instalacyjnej Fi60mm. Jest on często wykorzystywany w przypadku mniejszych instalacji, kiedy zależy nam niewidocznym umiejscowieniu jej komponentów.

Następny rodzaj, czyli zasilacz wodoszczelny jest niezbędny w instalacjach narażonych na wilgoć lub bezpośredni kontakt z wodą. Zasilacze LED hermetyczne stosuje się w miejscach, takich jak łazienki, kuchnie czy w przypadku zewnętrznych instalacji oświetlenia. Ze względu na wysoką klasę szczelności, gwarantują bezpieczeństwo i trwałość systemu w wymagających warunkach.

Do podłączenia oświetlenia w meblach czy szafkach najczęściej stosuje się zasilacze meblowe. Ich kompaktowe rozmiary i możliwość dyskretnego montażu są kluczowe dla zachowania estetyki projektu. Zasilacz LED meblowy ze względu na swoje niewielkie wymiary, najczęściej stosowany jest w miejscach, gdzie przestrzeń na komponenty jest ograniczona.

Jak dobrać zasilacz do LED i na co zwrócić uwagę?

Wybierając zasilacz do taśmy LED czy innego źródła światła pierwszym, na co powinniśmy zwrócić uwagę, jest jego napięcie wyjściowe. Napięcie zasilacza LED zawsze dobieramy odpowiednio do podłączanego urządzenia. Oznacza to, że mając taśmy LED 12V, wybierzemy do nich zasilacz 12V, a decydując się na taśmy LED 24V, dobierzemy do nich zasilacze 24V. Następnym parametrem na, który należy zwrócić uwagę, jest miejsce montażu zasilacza. W przypadku standardowych, domowych instalacji najlepszym wyborem będzie zasilacz modułowy, chłodzony swobodnym obiegiem powietrza. W przypadku instalacji zewnętrznej, a także w łazienkach powinniśmy wybierać zasilacz hermetyczny. Wyposażony w hermetyczną obudowę będzie on odporny na działanie szkodliwych warunków zewnętrznych. W swojej ofercie mamy także zasilacze meblowe, przeznaczone do instalacji oświetlenia w szafkach, a także zasilacze dopuszkowe, które zainstalujemy w standardowej puszce FI60mm.

Jak obliczyć moc zasilacza?

Najwyższy czas przejść do mocy zasilacza, która zawsze powinna być wyższa od maksymalnego obciążenia podłączonych do niego urządzeń. Zalecamy zachowanie przynajmniej 10% zapasu mocy, względem instalowanego oświetlenia. Zachowanie takich standardów pozwoli znacznie wydłużyć żywotność urządzenia zasilającego, jak i samego źródła światła. Oczywiście w przypadku zasilaczy stałonapięciowych i typowych instalacji nawet znacznie większa moc nie będzie stanowił problemu. Zasilacz do LED nigdy nie pobierają więcej prądu niż maksymalna moc podłączonych do niego urządzeń. Oznacza to, że mając nawet dużo mocniejszy zasilacz LED, jego pobór mocy zawsze będzie uzależniony od podłączonej do niego taśmy LED (do tego należy dodać szczątkowe ilości mocy pobieranej przez sam zasilacz). Moc zasilacza LED zawsze stanowi iloczyn jego napięcia wyjściowego i natężenia prądu. Mając zasilacz 12V 6A, jego moc będzie wynosić 12Vx6A=72W, natomiast w przypadku zasilacza 24V 6A będzie on w stanie obsłużyć oświetlenie o mocy do 144W (24Vx6A=144).

Podłączenie zasilacza LED do prądu

Podłączenie zasilacza do prądu jest kluczowym etapem przy instalacji oświetlenia LED. Ze względu na jego instalację do prądu 230V, podłączenie zawsze wymaga precyzyjnego postępowania w celu zapewnienia bezpieczeństwa i prawidłowe funkcjonowanie systemu. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, ważne jest, aby upewnić się, że zasilacz został wyłączony, aby uniknąć ryzyka porażenia prądem. Następnie należy odpowiednio połączyć przewody zasilające AC (oznaczone jako L - fazowy i N - Neutralny) z z sieciowego źródła prądu do odpowiednich zacisków w zasilaczu. Uziemienie (jeśli jest przewidziane) również powinno być podłączone do zacisku oznaczonego jako GND. Po prawidłowym połączeniu przewodów zasilających, zasilacz można już podłączyć do taśm LED lub innych elementów oświetleniowych, zawsze zgodnie z ich specyfikacją napięciową i prądową. Dokładne przestrzeganie instrukcji i norm bezpieczeństwa jest niezbędne dla zapewnienia długiej żywotności i efektywności instalacji.

Jak podłączyć LED do zasilacza?

Instalacja taśmy LED lub innego źródła światła do zasilacza jest procesem, który wymaga dokładności i odpowiedniego przestrzegania specyfikacji technicznych. Jest do niezbędne, aby zapewnić bezpieczne i efektywne działanie oświetlenia. Po pierwsze, należy upewnić się, że napięcie wyjściowe zasilacza odpowiada napięciu wymaganemu przez diody LED. Przewody zasilające od zasilacza należy odpowiednio podłączyć do taśmy LED lub modułów LED, zwracając uwagę na odpowiednie połączenie biegunów: przewód dodatni (często oznaczony kolorem czerwonym) do plusa, a przewód ujemny (czarny) do minusa. Ważne jest, aby wszystkie połączenia były solidne i zabezpieczone, co zapobiega ryzyku występowania przypadkowych spięć i związanych z nimi problemów, jak migotanie światła czy przegrzewanie się. W przypadku instalacji oświetlenia 12V lub 24V między zasilaczem a źródłem światła może znaleźć się dodatkowy sterownik LED. W przypadku tego urządzenia również należy przestrzegać polaryzacji przewodów, a jego zastosowanie pozwoli na swobodne sterowanie podłączonym oświetleniem.

Kilka taśm LED pod jeden zasilacz

Podłączenie kilku taśm LED do jednego zasilacza to praktyczne rozwiązanie, które pozwala na uproszczenie instalacji i zmniejszenie liczby potrzebnych komponentów. Żeby to zrobić poprawnie, należy przede wszystkim upewnić się, że łączna moc wszystkich podłączonych taśm LED nie przekracza maksymalnej mocy wyjściowej zasilacza. Najlepiej oczywiście jest planować takie połączenia z pewnym marginesem mocy, aby uniknąć przeciążeń i zapewnić stabilność działania. Podłączenie kilku taśm powinno zawsze odbywać się równolegle. Każdą taśmę w tego typu instalacji należy połączyć bezpośrednio z zasilaczem. Zapewnia to równomierny rozkład napięcia i przede wszystkim zapobiega jego spadkom na dłuższych odcinkach. To podejście nie tylko zwiększa efektywność całego systemu, ale również zabezpiecza diody LED przed przedwczesnym zużyciem i zapewnia optymalne rozprowadzenie światła w całej instalacji.

Gdzie umieścić zasilacz LED?

Miejsce montażu zasilacza LED to ważny aspekt w każdym projekcie systemu oświetlenia. Ma on bezpośredni wpływ zarówno na funkcjonalność urządzenia, jak i bezpieczeństwo. Zasilacz LED powinien być zlokalizowany w miejscu, które jest łatwo dostępne, umożliwiając szybką interwencję w przypadku awarii lub konieczności wymiany. Co więcej, najlepsze miejsce montażu zasilacza, to przestrzeń z odpowiednią wentylacją, aby uniknąć przegrzewania się urządzenia. Przy jego instalacji warto unikać źródeł ciepła oraz miejsc o wysokiej wilgotności lub narażonych na bezpośrednie działanie wody. Dobre praktyki sugerują, że zasilacz powinien być montowany z dala od bezpośredniego zasięgu dzieci i zwierząt domowych, co zwiększa bezpieczeństwo całej instalacji. Wybierając miejsce dla zasilacza, warto również pomyśleć o estetyce. Ukrycie zasilacza w puszce, meblach lub za elementami dekoracyjnymi może przyczynić się do lepszego wyglądu całego pomieszczenia.

Zasilacz LED ze ściemniaczem

Zasilacz LED z dodatkowym ściemniaczem to funkcjonalne rozwiązanie, które umożliwia regulację jasności oświetlenia LED, dostosowując je do indywidualnych potrzeb oraz różnorodnych warunków użytkowania. Pamiętajmy jednak, że standardowe zasilacze LED nie są przystosowane do regulacji za pomocą ściemniaczy 230V. Oznacza to, że w ich przypadku należy zastosować ściemniacz LED montowany w instalacjach 12-24V (między zasilaczem a źródłem światła). Jest to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie, które można spotkać wielu instalacjach taśm LED. Taki ściemniacz LED bez problemu obsłuży paski LED czy inne oświetlenie, a z powodu montażu po zasilaczu, nie będzie negatywnie wpływać na jego pracę. Jeśli jednak instalacja wymaga zastosowania ściemniacza 230V, zawsze powinniśmy wybrać do niego zasilacz z dimmingiem, czyli przystosowany do pracy ze ściemniaczem. Zasilacz LED ze ściemniaczem może pracować w systemie Dali, 1-10V, lub być przystosowany do najpopularniejszych regulatorów domowych typu Triak.

Zasilacz do LED RGB ze sterownikiem

Wybór zasilacza do LED RGB nie różni się od tego, który będziemy kupować do jednokolorowego oświetlenia. Ze względu na to, że zasilacz LED ma dwa wyjścia "+" i "-" nie podłączymy do niego bezpośrednio taśmy LED RGB, a niezbędny do jej poprawnej instalacji będzie odpowiedni kontroler. Sterownik RGB zawsze podłączamy między zasilaczem a źródłem światła i jest to urządzenie przygotowane do pracy z niskim napięciem zasilającym. Zasilacz LED najpierw doprowadza zasilanie do sterownika, do którego następnie podłączamy wszystkie 4 przewody od taśmy LED.

Podobnie jest w przypadku oświetlenia LED o zmiennej barwie białej (CCT) czy w wersji RGBW (RGB+barwa biała). W każdym z tych przypadków do odpowiedniej pracy oświetlenia prócz samego zasilacza wymagane jest wykorzystanie odpowiedniego sterownika. Taki system pozwala na łatwą zmianę kolorów i intensywności światła, dostosowując oświetlenie do aktualnych potrzeb lub preferencji użytkownika. Co więcej, zaawansowane sterowniki oferują funkcje programowania i zdalnego sterowania, co jeszcze bardziej zwiększa funkcjonalność i komfort użytkowania.