Darmowa dostawa już od 500,00 zł
Pomoc i kontakt
Godziny otwarcia
Pon-Pt:9:00 - 17:00
Menu
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Taśma Ledowa

Pasek LED

Taśmy Ledowe podobnie jak żarówki LED wykonane w tej samej technologii są dostępne w wielu odmianach barw światła. Możemy wybierać od tych bardzo ciepłych, których temperatura to tylko 2500K do tych najzimniejszych, które posiadają aż 11000 Kelwinów. Oczywiście dostępne są również taśmy LED RGB i RGBW, w których barwę światła ustawimy, wykorzystując do tego odpowiedni sterownik LED. Jeśli nie jesteś zdecydowany na żadną z barw, zapoznaj się z naszym artykułem „Barwa światła - jaką wybrać” aby jeszcze bardziej przybliżyć rodzaje barw światła LED. Wybór odpowiedniej taśmy LED nie zawsze jest prosty. Możemy wybierać taśmy Ledowe, które będą emitować światło zbliżone do głównego, a także takie, które posłużą jako kontrast do oświetlenia ogólnego. Dziś dostępne są coraz to mocniejsze taśmy Ledowe, dlatego wykorzystując do ich instalacji profil do taśmy LED, mogą znacznie zwiększyć swoje spektrum zastosowań. Tak zamontowane paski LED doskonale sprawdzą się do dodatkowego doświetlenia, a także jako główne źródło światła.

Paski Ledowe - pobór mocy i moc świecenia

Dzisiaj taśma LED może służyć nie tylko do dekoracyjnego oświetlenia, ale także coraz częściej wykorzystywane jest jako główne źródło światła. Pamiętajmy jednak, że taśmy LED posiadają mocny, lecz krótki strumień światła, dlatego w takich przypadkach należy zastosować więcej niż jeden pasek ledowy. Najmocniejsza taśma LED to taka o oznaczeniu 5630. Pobiera ona 19,2W/m, a jej moc świecenia to aż 630 lumenów na metrze bieżącym. Najsłabsze taśmy LED, które posłużą nam głównie do dekoracyjnego oświetlenia to te o oznaczeniu 3528. W zależności od ilości diod na metrze (30/60) pobierają one odpowiednio 2,4W lub 4,8W mocy. Ich strumień świetlny, w zależności od wersji może osiągnąć około 300 lumenów/metr. Oczywiście dziś do dyspozycji mamy również pośrednie taśmy LED. Taśma LED 3528 lub 2835 może występować w wersji 120 diod na metrze, wtedy jej moc zwiększa się do 9.6W/m. Jest ona najczęściej wykorzystywana do dodatkowego doświetlenia. Ostatnim rodzajem taśmy LED jest ta oznaczeniu 5050. Jest to nieco słabszy pasek LED od 5630, ale może już on pełnić rolę głównego oświetlenia lub doświetlenia. W jego przypadku pobór mocy to 14 4W/m.

Taśmy Ledowe zewnętrzne

Paski LED możemy zamontować również w miejscach o podwyższonej wilgotności lub na zewnątrz budynków. Do tego rodzaju zastosowań najlepiej sprawdzają się taśmy LED wodoodporne i wodoszczelne. Pierwsze z nich posiadają klasę szczelności IP65 i zostały zalane silikonem z jednej strony. Taśmy LED wodoszczelne to natomiast wyjątkowo dobrze zabezpieczone paski ledowe, które zostały całkowicie zalane silikonem. Posiadają one klasę szczelności IP68 i są całkowicie odporne na wodę, czy wnikanie pyłu i kurzu. Kiedy naszym wyborem jest Ledowa taśma zewnętrzna, powinniśmy do takiej instalacji wybrać również odpowiedni zasilacz. W naszym asortymencie dostępny jest zasilacz hermetyczny, który równie dobrze poradzi sobie w warunkach zewnętrznych. Taśmy Ledowe zewnętrzne polecamy stosować zawsze w profilu aluminiowym lub montować na powierzchni odpowiednio odprowadzającej ciepło. Diody LED pokryte silikonem narażone są na wysokie temperatury pracy, dlatego ich odpowiedni montaż jest niezbędny do zapewniania im odpowiednich warunków użytkowania.

Rodzaje taśmy LED

W naszym sklepie dostępna jest taśma LED jednokolorowa oraz szeroka gama akcesoriów: zasilaczy, profili, złączek czy sterowników. Najważniejszym elementem, który charakteryzuje wszystkie paski LED, jest rodzaj wykorzystanych diod. W naszym asortymencie dostępne jest:

  • taśma LED jednokolorowa na diodach SMD3528 – jest to najpopularniejszy rodzaj taśm, wykorzystywany najczęściej w oświetleniu dekoracyjnym (sufity, wnęki, meble). Przy 60 diodach na metr taśma taka pobiera 4,8W/m i daje strumień świetlny na poziomie 270lm/m.

  • taśma LED jednokolorowa na diodach SMD5050 – jest to źródło światła o dużej jasności, która idzie w parze ze sporym poborem energii elektrycznej. Przy 60 diodach na metr taśma taka pobiera 14,4W/m co pozwala na uzyskanie strumienia świetlnego na poziomie 840lm/m. Najczęściej znajduje zastosowanie w oświetleniu głównym.

  • taśma LED jednokolorowa na diodach SMD2835 – jest to nowoczesne, bardzo wydajne źródło światła. Użycie 60 diod na odcinku jednego metra daje pobór energii na poziomie 6W/m i strumień świetlny 600lm/m.

  • taśma LED na diodach SMD5630 – kolejne nowoczesne diody o parametrach zbliżonych do SMD2835. Pobór mocy 7W/m a strumień świetlny 630lm/m.

Ledowa taśma a gęstość diod LED

Kolejnym parametrem opisującym taśmy LED jest ilość zastosowanych diod. Najczęściej spotykamy 30, 60 lub 120 diod na metr (czyli odpowiednio 150, 300 lub 600 diod na pełną, pięciometrową rolkę taśmy LED). Niezwykle istotnym parametrem jest również kolor światła, jaki emitują taśmy Ledowe. Najczęściej będzie to odcień światła białego: ciepły (ok. 3000 Kelwinów), dzienny (ok. 4000 Kelwinów) oraz zimny (ok. 6000 Kelwinów). Możemy również spotkać taśmy LED o barwie czerwonej, zielonej, żółtej czy niebieskiej. Do pomieszczeń wilgotnych należy stosować taśmy LED pokryte warstwą silikonu, czy te o klasie szczelności IP65 lub IP68. Do wszystkich taśm LED dostępnym w naszej ofercie niezbędne do ich bezproblemowej pracy jest odpowiednie podłączenie (sprawdź „Jak podłączyć taśmę LED - krótki poradnik"). Taśmy Ledowe w wersji 12V i 24V są uznawane za zdecydowanie mniej awaryjne od wersji 230V.